Malý byt
O životě v malém bytě jsem se již zmínila ve článku Minimalismus, což byla ale spíše humorná glosa, nebo se ohledně bydlení můžete zamyslet u článku Dům vs. byt. Dnes bych vám však ráda nabídla pár tipů, jak žít v malém prostoru a nezbláznit se z toho.
V dětství jsem se ráda obklopovala věcmi. Také jsem na to měla dostatek místa, takže nějaké krabice na letní a zimní věci jsem vůbec neznala. Časem však člověk pochopí, že spousta z toho jsou zbytečnosti, bez kterých se dá žít a když už nepřináší radost ani užitek, je zbytečné je skladovat.
Moje máma postupem času začala vyznávat něco obdobného. Vše možné vyhazuje s tím, že jí to zatěžuje. Nemá tedy rozhodně to, co někteří starší lidé, kteří hromadí vše možné i nemožné, a nakonec jsou v bytě plném molů, novin a starých krámů. Pokud máte např. půdu, můžete sem uskladňovat spoustu věcí, ale pokud je tam necháte příliš dlouho s tím, že se někdy možná budou hodit, než jejich čas přijde, už nejsou k použití.
Jaké bytové podmínky si vyberete záleží na tom, kolik máte peněz, let a dětí. Někdo má zase priority jako jsou terasa, výtah, spíž, šatna, záchod a sprcha (nebo dokonce vana) zvlášť. Dále záleží na tom, kolik času doma trávíte. Když mám 6 dvanáctek v týdnu, moc mě nezajímá, jestli je doma prach nebo ne. Někdo chodí domů jen přespat, jiný tam tráví téměř veškerý svůj volný čas a podle toho si svůj domov zvelebí. Přítel onehdy nechtěl doma uklízet, takže za mnou radši přišel do práce na čtyřiadvacetihodinovou směnu, aby se doma na ten bordel nemusel dívat sám.
Pár věcí, které by vám mohlo usnadnit život v malém prostoru
Spací patro
Je to skvělá věc (ať už samostojné nebo zavrtané do zdi), ale samozřejmě má své výhody i nevýhody. Získáte tím další prostor a pod patrem se vám vytvoří místo, kam je dobré umístit gauč. Nevýhodou je, že z patra se práší z lůžkovin, nad ním je větší teplo a pod ním větší tma, takže s tím počítejte a zespodu si na něj dejte osvětlení. Zevnitř patra si na jeho okraje můžete přidělat tyče, kam se dá pověsit oblečení. Někdo to má se spacím patrem podobně jako s rotopedem, který ve finále máte v bytě a nevyužijete ho. Možná se časem nakonec raději vyspíte na gauči. I když byste patro hojně nevyužívali, má to své kouzlo a určitě to doceníte, když přijede návštěva.
Nezbytnosti
Rozhodně potřebujete: postel s kvalitní matrací, velkou šatní skříň (nejlépe se zrcadlem), jeden konferenční nebo jiný stolek a taburet, na kterém se dá i sedět a schovají se do něj další věci. Obejdete se bez zbytečných poliček a nábytku, který jen dobře vypadá, ale moc se toho do něj nevejde, jako jsou různé vitríny. Sama mám 2 a pryč bych je nedala, ale uznávám, že by se jejich místo dalo využít efektivněji. Dále se obejdete bez knihovny, lepší je multifunkční stěna, která se dá využít jak na knížky, tak na různé papíry nebo jiné předměty. Osvědčil se mi nábytek z masivu, kterým se podle mě nic nezkazí a hodí se téměř všude. Jídelní stůl je také lepší rozkládatelný. Doma máme takovou variantu, když jsme tam jen ve 2 nebo když přijede návštěva, kdy máme v záloze další matrace a židličky (např. z Decathlonu), které jsou skladné.
Úložné prostory
V malém bytě se co do prostoru dá žít celkem pohodlně, ale problémem jsou někdy všechny ty věci, které za celý život nastřádáme. Využijte vše, co jde - půdu, sklep, garáž, něco si nechte u rodičů, jestli máte tu možnost. Na skříně je dobré dát krabice klidně až ke stropu (je velký výběr co do různého materiálu a barev). V malém bytě na hromadění věcí rovnou zapomeňte. Když chcete něco nového, dělejte to stylem kus za kus. To platí hodně o oblečení. Protřiďte si věci na ty, které si chcete nechat, prodat/darovat nebo vyhodit a čas od času to zopakujte. Když už jsme u oblečení, pořiďte si konečně sušičku. Mám kombinovanou s pračkou několik let a jsem s ní velmi spokojená. Mimo to, že si věci budete moct téměř hned uložit do skříně, nebudete v bytě neustále zakopávat o sušák na prádlo a zbaví to oblečení zápachu a chlupů od vašich domácích mazlíčků.
Kvalita věcí
Raději jsem si vždy ušetřila na něco kvalitního a počkala si na to než mít něco rychle jen proto, že je to levné. Pokud se ale osvědčí provizorní nebo cestovní věc, může sloužit i každodenně. Obydlí je v podstatě takový živý organismus, který se neustále vyvíjí. Obvykle nemůžete chtít všechno hned a dokupovat a obměňovat budete v průběhu měsíců a let.
Vybavení kuchyně
Co se týká vybavení kuchyně, doporučuji kontaktní gril. Uděláte v něm spoustu jídel přes steaky, tousty až po ryby nebo zeleninu. V tom případě už tolik nevyužijete toustovač nebo topinkovač. Nemáme mikrovlnku, takže si jídlo přihříváme na plynovém sporáku nebo v troubě. Docela dobře se dá žít i bez rychlovarné konvice, ale ta už vám tolik místa nezabere. Někdo zase nedá dopustit na remosku, já osobně na horkovzdušnou fritézu.
Rozvržení bytu
Ať už je váš byteček sebemenší, zvolte (pokud máte na vybranou) 2 oddělené místnosti raději než 1 velkou. Oceníte to až váš starej začne chrápat nebo přijdete z noční směny domů. I v malém bytě s blízkým člověkem někdy uvítáte soukromí. Pokud máte jen 1 místnost, alespoň si jí něčím rozdělte.
Terasa
Naštěstí máme velkou terasu s grilem a posezením, takže většinu návštěv k nám zveme z prostorových důvodů v létě. Když už máte malý byt, oceníte balkon nebo jakýkoli venkovní prostor, kam můžete zavítat, když je vás uvnitř moc nebo je venku krásné počasí. Bedna na venkovní věci je také výborný uskladňovací prostor, kam schováte spoustu věcí, které jen dělají nepořádek. Já zde mám i koše na tříděný odpad. Díky terase a spacímu patru se v bytě stísněně necítíme. Samozřejmě bych uvítala místnost navíc, ale jde především o zvyk.
Nemusíte nic z výše uvedeného řešit? Gratuluji vám! Važte si toho.