Chrápání

14.11.2022

Kdo je pravidelně vystavován nočnímu mučení v podobě chrápání a ještě se neuchýlil k fyzickému násilí vůči svému mučiteli by si zasloužil metál.

Častým názorem, se kterým se setkávám a nesouhlasím s ním je, že oddělené postele poznamenají vztah, který máte se svým partnerem. Pokud váš partner chrápe tak, že se lidé zastavují na ulici a nevěří vlastním uším, rozhodně váš vztah poznamená spíše to, když s ním zůstanete v jedné posteli, místnosti a někdy i v bytě.

Znáte to. Jste zvyklí spát sám, pohodlně, hezky uprostřed a peřinu máte pro sebe. Pak se vám v peřinách někdo vylíhne, bere vám místo, deku a dokonce i klid. Ráno se dotyčný diví, v čem tkví příčina vaší ranní rozladěnosti, když on se tak krásně a dorůžova vyspal. Když namítnete, že důvodem je noční chrápání (nikoli vaše), nejčastěji slyšíte následující odpovědi.

  • Já ale nechrápu, jsi první, kdo si stěžuje! A pokud chrápu, tak jen výjimečně a potichu.
  • No jo, sem tam zachrápu, když mám plný nos, nebo jsem unavený, ale to každý. Nedramatizuj to.
  • Vůbec jsem se kvůli tobě nevyspal! Bál jsem se, že tě budu v noci budit svým chrápáním, takže jsem oka nezamhouřil ve strachu, že se ráno zase proměníš v tu hroznou harpyji!
  • Já vím, že chrápu, ale já za to nemůžu! (Jo, to je sice pěkné, ale VY jste ten, kdo za to taky nemůže a jste to opět a zase jenom VY, kdo se kvůli tomu nevyspí!)

Fáze chrápání

  • Hlasité odfukování. Pokud usnete dřív než mučitel, máte vyhráno.
  • Natahování. Často provázené apnoickými pauzami. Pokud v pauze upadnete do spánku a již jste na noční řev zvyklí, máte též vyhráno. Malý šťouchanec následovaný přetočením se vašeho mučitele na bok je často účinný.
  • Chroptění. Nemáte šanci usnout, šťouchání, posléze kopání a okřikování zabírá málokdy. Vaše rozladěnost vzrůstá a mnohdy dosáhne takových rozměrů, že když už je konečně ticho, váš vlastní hněv vám již nedovolí usnout.
  • Medvěd brtník v říji. Jedním slovem řev. V noci jeho, ráno váš.

Na roztomilé chrochtání svých dvou pejsků s placatým čumáčkem jsem zvyklá. Však také mají pelech vedle v místnosti. Slyšet ale chrápání v době, kdy si chci mezi směnami odpočinout mě občas dovádí k šílenství. Můj mučitel to však ví a než vstanu, vypustí na mě naše dvě šelmy a podle toho, jakého přijetí se jim dostane následují buď chlebíčky k snídani jako omluva nebo normální ráno.

V noci jsem byla vystavena mučení v podání medvěda brtníka. Ráno chtěl jít vynadat sousedům, proč se v noci koupou ve vaně a dělají tam takový kravál. Radši jsem mu hned prozradila, že to nebyli sousedi, ale moje hlasité mlácení flaškou vína v kovovém stojanu, protože buzení jakoukoli jinou formou bylo tentokrát naprosto neúčinné.