Svatební manuál z pohledu profesionálního hosta

03.06.2024

Vlastní svatbu jsem pravda neměla, ale byla jsem jako profesionální host na 10 svatbách. Kdo jste tedy dlouho na žádné nebyl, začtěte se dále ať zhruba víte, na co se připravit, jestliže vás vbrzku nějaká čeká.

Co pár, to originál, proto i svatby jsou v něčem všechny stejné a v něčem úplně jiné. Některé byly krásně promyšlené do detailu vizuálně, gastronomicky i po stránce zábavy. Jiné byly ehm…trochu méně vyvedené. Tím myslím to, že se např. podávalo zkažené jídlo (vůbec nejlepší je jeden záchůdek na desítky přiotrávených lidí), jako host jste si musel zaplatit i vodu (!) a v jednom případě jsem byla pozvána na rozlučku se svobodou, ale na svatbu již ne. Žádná alotria jsem zde netropila, spíš jsem zde měla roli jakéhosi křoví.

Oblečení

Svatby, na kterých jsem byla, neprobíhaly v květnu dle přísloví svatba v máji do roka máry. Nejvíce jsem jich zažila v červenci a v srpnu, kdy riskujete velká vedra nebo velké bouřky. Byla jsem na svatbě i v březnu, která byla vydařená a díky chladnějšímu počasí jsme měli chuť jíst a pít co hrdlo ráčilo. Krásný je i červen a babí léto. Samozřejmě počasí si dopředu nezařídíte. Maximálně si můžete vyhledat statisticky nejparnější dny v roce. Přesto se připravte takřka na cokoli.

Svůj oděv beru jako profesionální svatební host vážně a oblékám se (minimálně na obřad a focení) do slavnostních šatů. Místo běžné kabelky psaníčko a zdobnou obuv nebo lodičky, přičemž výrazných šperků se nebojím. Jehly nenosím, protože bych se v nich musela rozchodit pár dnů předem a vzhledem k očekávanému veselí preferuji stabilní obuv.

Přiznávám, neberu si většinou silonky, ač je to nespolečenské. Místo toho si natřu nohy samoopalovacím krémem a nohy jsou hladké a hezké (nějakým osvědčeným, jestli s tím nemáte zkušenost neexperimentujte ať nepřipomínáte hořčici). V případě, že máte bílé rosolovité nohy samou metličku a křečové žíly jako švestky, silonky si raději vezměte počasí navzdory anebo volte dlouhé šaty.

Když zábava pokročí často se hosté převlékají ze slavnostních šatů do těch pohodlnějších (včetně nevěsty). I tak by se mělo jednat o slušnější oděv. Důležité je, aby byl pohodlný, tedy nikoli těsný a umožnil vám pořádně jíst a pít (profesionální host vždy poctivě jí a pije). V případě ochlazení počítejte se sakem nebo něčím teplejším.

Svatba je skvělou příležitostí pro to vypadat krásně, i když nejste nevěsta. To je důležitá informace především pro nezadané, protože kombinace vašeho zevnějšku, dobré podnapilé nálady a toho, že všichni máte společné známé, i když vzájemně se mezi sebou neznáte může vést k začátku vaší nové známosti a třeba i k vaší svatbě.

Pokud si nosíte dříví do lesa a pánský doprovod už máte, dbejte na to, aby vedle vás nebudil soucit. Častým nešvarem je, že ženy se zkrášlí, ale jejich muž vedle nich vypadá jako chudý příbuzný. Váš doprovod nechť je čistý, oholený, učesaný, čisté nehty a jeho kravata může ladit k vašim šatům.

Místo a zasedací pořádek

Je hezké, když je místo obřadu nebo hostiny nějak spjaté s nevěstou a ženichem. Např. je to domovina nevěsty. Krásné jsou obřady na zámku, méně formální oslavy v kulturáku nebo jen malá luxusní svatba pro nejbližší.

Sednete si ke stolu dle zasedacího pořádku a jmenovky na stole. Někde jsou stoly zvlášť pro několik lidí a např. v kulturáku je stůl do tvaru U. V tom případě se místa pak lehce mění podle toho, jak je kdo opilý a kdo si s kým chce popovídat. Čelo stolu vždy patří nevěstě, ženichovi, jejich rodičům a nejbližším příbuzným.

Při migraci hostů se vám může snadno stát, že se k vám najednou nachomýtne nějaká nahluchlá zdánlivě zmatená a neškodná stařenka. Nenechte se touto situací zastrašit. Zajímejte se o její artrózu a výroky typu, že za komunistů bylo líp přejděte s neutrálním výrazem ať už si myslíte cokoli. Možná je to něčí prateta a léta už se s ní nikdo pořádně nebavil nebo jí spíš neposlouchal. Sice už se nejspíš nikdy neuvidíte, ale může si vás pamatovat jako milého společníka, baviče nebo někoho, s kým si mohla krátce před smrtí popovídat.

Jídlo a pití

Myslím si, že může být celkem těžké vybrat, koho pozvat a koho ne. Každý chce mít hosty, ale nechce, aby ho to stálo moc peněz. To občas vyústí v to, že jste pozváni na obřad, vyfotíte se a pak můžete až na odpolední raut, přičemž oběd je jen v rodinném kruhu. V tom případě mějte vytipované místo, kam půjdete na oběd. Jindy můžete být přítomni po celý svatební den a řešit to tím pádem nemusíte. Někdo volí méně lidí a pozve je na vše, hodně lidí a pozve je na vše nebo hodně lidí a na svatbě jsou napůl.

Jsou klasické svatby, kdy dostanete předkrm, knedlíčkovou polévku, svíčkovou a jako dezert svatební dort. Večer se opeče prase a mezitím je raut. Na jiných se po obřadu rovnou přejde k rautu, kde obvykle najdete řízečky, tatarák, guláš, zeleninové mísy, masové rolády a drobné zákusky.

Na svatbě si většinou každý chce dát do nosu a popít si. Zdá se mi rozumné, když je v ceně mimo přípitku pivo, víno, nealko a např. 3 druhy tvrdého alkoholu (např. rum, vodka, Metaxa, obyčejnější whisky, nebo doporučuji Jägermeister, který je dobrý na žaludek až se přejíte).

Některé restaurace dovolují vlastní alkohol, který se dá dopředu nakoupit (po akcích nebo v Makru s tím, že hospodu musí na každou láhev vyplatit). Stále to vyjde levněji, než když láhev rozpočítáte na panáky a strécové a tetiny vypijí chlastu až do 3. pokolení potomků ženicha a nevěsty. Někdy jsou tedy láhve nebo vína již na stole a vy si doléváte dle chuti.

Není asi být na co pyšný, ale na svatbách je zvykem pít, někdy i chlastat. Můžete se nějakým nedopatřením dostat na svatbu militantních abstinentů. Chodit něco ucucávat na tajňáka do auta jako v dobách puberty je nedůstojné. V takovém případě může být lepší i pohřební hostina, kde si alespoň připijete.

Pamatujte - ať bude jídlo jakékoli, buďte na něj jako profesionální host dobře připraveni. Vezměte si dopředu nebo s sebou pár pilulek na zažívání, nadýmání a proti průjmu. Nalačno může pít jen skutečný amatér nebo naopak profesionální alkoholik a to vy nejste. Vy jste profesionální host, takže do toho dejte vše a jeďte na maximum!

Atmosféra

Sice nejste hlavní hvězdou večera, ale podobně jako na koncertě, bez posluchačů by to ti lidé na pódiu neprožívali tolik jako se svými fanoušky.

Nejdůležitějším úkolem každého profesionálního hosta je tedy vytvořit příjemnou atmosféru (nebo jí alespoň nekazit). Jste tu od toho, abyste měli dobrou náladu a chovali se nenuceně. Snažte se usmívat (proč myslíte, že se na svatbách tolik pije?), tančete a pronášejte vtípky (které jsou vtipné, ne nějaké trapárny! Někteří slizáci si líznou rumu a myslí si, že jsou vtipnější než Silvestr s Menšíkem). 

Zase to s tou nákloností ale za každou cenu nepřehánějte. Mému příteli dal při tanci (nikoli společném) maďarský příbuzný ženicha (mého kamaráda, kterému jsem šla za svědka) pusu na pleš a přítel z toho má menší trauma dodnes.

Peníze

Je dobré dát vědět dopředu, co je a co není placené (např. ubytování). Sice někdo může platit bezhotovostně chytrými hodinkami, ale lidé nejsou zvyklí brát si na svatby velké obnosy, když už donesli svatební dar. Maximálně něco na příp. tombolu nebo tanec s nevěstou. Upřímně si myslím, že svatba by neměla být ani prodělečný ani výdělečný byznys. Kdo na ní tratí, většinou to přepísknul a kdo na svých bližních výrazně vydělá není až takový bližní.

Dary

Není v dnešní době výjimkou, že nevěsta se ženichem již nějakou dobu sdílí společnou domácnost, nebo už mají děti. Pryč jsou tedy doby, kdy se darovaly cíchy, utěrky, talíře a elektrospotřebiče. Dnes lidé chtějí většinou peníze, takže je můžete vložit do obálky k blahopřání. Místo na dary by mělo být nějak viditelně označené. Nejčastěji se dává litr na hlavu. Když jsem šla za svědka, dávala jsem i víc. V blízkém příbuzenském vztahu se také dává více. Občas vídám, že někdo k obálce přihodí i nějaký věcný dar. Někdy si za tímto účelem ženich s nevěstou vytvoří seznam věcí, které by si přáli.

Hudba

Živá hudba je krásná a bohužel je dnes již k vidění, resp. slyšení méně a méně. Namísto toho nastupují dýdžejové, kteří jsou ve finále lepší, než když se zpěváci opijí a zpívají falešně. Pokud se tak stane a vy máte hudební vkus i sluch, nezbývá vám než se jít ven nadýchat čerstvého vzduchu nebo si nechat něco dolít.

Tradice a hry

Něco starého, nového, modrého, vypůjčeného… Tanec s nevěstou, hod kyticí, tombola, foto koutek - každý to má jinak. Únos nevěsty je již na ústupu, což se mi zdá rozumné. Ženich by měl být na vlastní svatbě přítomen a nehledat někde v noci pod vlivem alkoholu několik hodin ženu, se kterou stejně bude nejspíš do konce života.

Organizace

Jelikož ti šťastnější absolvují vlastní svatbu jedenkrát za život, je důležité si vše promyslet a naplánovat dostatečně dopředu v řádu několika měsíců. Moje kamarádky většinou měly sešit nebo nějakou složku s kontakty a co je potřeba zařídit. Někdo si vytvoří webové stránky, kde má všechny informace o datu a místu konání, seznam darů, je hezký i nějaký úvodní příběh o ženichovi a nevěstě a jak se seznámili pro ty, kteří je až tak blízce neznají, protože jdou jako doprovod nebo bych se nebála najmout si svatební koordinátorku. Dnes jsou koordinátoři i na maturitní plesy. Stojí to víc, ale máte to bez nervů a dobrý zkušený koordinátor má kontakty na vše, co potřebujete.

Často jsem na svatbách byla svědkem, že vázla organizace, pokud tam nebyl nějaký moderátor, který částečně chod svatby řídil. Zmatení a někdy už přiopilí svatebčané pak neví, co mají dělat, kdy a kde mají být a každý chodí za nevěstou a ptá se na vše možné. Ta si pak svůj svatební den užije ze všech nejméně, což je škoda.

Závěr

Dnešní článek je dlouhý, ale jak vidíte, není toho málo. Pozvánky, prsteny, květiny, líčení, šaty, fotograf, výslužka, líbánky…na to jsou již povolanější osoby. Krásná výzdoba je ale s výhodou. Alespoň se budete mít na co koukat až budete odvracet zrak od zvracejících neprofesionálů (profesionální host je při odkládání tělesných přebytků vždy stranou ostatních).

Jestliže nakonec nejste mezi pozvanými nesmutněte. Ceny jdou nahoru ve všem. Není proto ostuda, když se nevěsta se ženichem drží při zemi a prožijí svůj slavnostní den se svými nejbližšími a nezruinují se než se snažit oslnit lidi, které neuvidí možná i několik let.  

Svatba je jeden z nejhezčích důvodů k oslavám. Když už jste na ní pozvaní předveďte svůj um (nikoli ostudu) coby baviče, slaviče, tanečníka a labužníka ať se od vás amatéři mají co učit.