Svoboda?

17.07.2022

Na vysoké škole jsme v předmětu psychologie měly cvičení o hodnotách. Hodně holek určilo jako nejdůležitější hodnotu lásku k partnerovi, peníze a zdraví. Já jsem měla na 1. místě život ve svobodné zemi a svobodu jako takovou.

Jako malá jsem se těšila až budu dospělá a budu mít více svobody. Teď, když už konečně dospělá jsem, vnímám spíš jen iluzi svobody. Nikdo mi sice neříká, jestli si mám dát k snídani čaj nebo kávu, chleba nebo rohlík, ale manipulace kouká ze všech stran. Proudí k nám především skrz masmédia, ať už to jsou reklamy, písně, filmy, zprávy apod.

Jistou nadměrnou a zdegenerovanou svobodu vnímám poslední roky co se týká projevení své individuality, přičemž se to jako individualita jen tváří. Ve skutečnosti je to jen jakási sexuální a osobnostní degenerace, ze které se stává norma k údivu nás - heterosexuálních, pracujících a jinak nevychýlených. Musím říct, že v dospělosti jsem si svobodu v takovém měřítku neuměla ani představit.

Když jsem byla na 1. stupni základní školy, některé mé spolužačky se styděly za to, že jejich rodiče jsou rozvedení. Dnes některé děti ani neví čí jsou nebo kdo jsou, přičemž z toho ještě dělají přednost. Zajímalo by mě, co bude za pár let? Nebinární dítě bude mít za rodiče transgenderovou matku a otce homosexuálního delfína?

Nemám sice nic proti pokroku, ale jsem asi navzdory svému věku stará škola. I taková věc jako svoboda má mít své hranice a nějaká pravidla, protože se svobodu se pojí i zodpovědnost.

Když se člověk vyvíjí, hledá různé způsoby, jak dojít k porozumění, lásce a pocitu sounáležitosti. Jestli jsou to lidé stejného nebo opačného pohlaví nebo jde jen o chvilkové experimentování není tolik podstatné, pokud je to v souladu s vývojem jedince a dělá tak dobrovolně on i jeho protějšek. S respektem k těmto lidem tvrdím ať si dělají, co chtějí, pokud tím nikomu neubližují.

Na druhou stranu nedělejme z pansexuálních nebinárních jedinců něco, co si zaslouží naší pozornost. Pokud by příroda chtěla, aby byla více než 2 pohlaví, určitě by to nějak zařídila. Škoda, že už se zrušila vojna, která by pomohla některým lidem ujasnit si hodně věcí.