Sleva

25.11.2022

Ano, je to tak. My Češi jsme mistři v nakupování šmejdů. Alespoň mám ze svého okolí takový pocit. Na druhou stranu, někdo je spíše zastáncem výroku Tomáše Bati: "Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci." Jo, tenkrát se asi ještě kvalitní věci vyráběly…

Velký výprodej. Co to může znamenat? Např. to, že produktu se objednalo nebo vyrobilo více než jaká je poptávka. Nebo, že výrobek není příliš kvalitní, osvědčený, a proto se neprodává. Také se může pomalu plíživě zdražovat a před Vánoci se udělá "výprodej", takže se dostanete na cenu, která je v podstatě normální. A vezměte si, že i tak na tom prodejci vydělají.

Jak už jsem s nadsázkou řekla svému příteli, kartička do Makra je jedna z nejcennějších věcí, kterou mi náš vztah přinesl. Množstevní slevy jsou super, ale zase je tu jedno ale. Opravdu tak velké balení daného zboží využijete? Často to posléze vede k jeho rozdávání, protože toho máte zkrátka moc. Jasně, půllitr coly vás v přepočtu vyjde dráž než 2 litry tohoto nápoje. Sice při nákupu většího balení ušetříte, ale zase musíte vypít 2 litry coly. Nebo se můžete s někým domluvit a šábnout se. Pak se ale může stát, že se s dotyčným nemůžete sejít, nebo nemá drobné, zapomene vám to zaplatit a ve finále máte doma 50 másel. Pak to ještě někomu někam dovezete a za pohonné hmoty dáte to, co jste na másle ušetřili.

Když chybí kvalita přibývají kvantita. Takto k tomu hodně lidí přistupuje a nevadí jim kupovat stále něco nového. Starého a nefunkčního jim líto není, protože to přece bylo levný. Někdo má občas radost z toho, že ušetřil např. 500 Kč. Že ale kvůli tomu 2000 Kč vyhodil už mu jako plýtvání nepřijde. Takže 500 Kč neušetřil, ale 2000 Kč utratil.

Zaváděcí ceny u nového zboží jsou ale pochopitelné, pokud se časem projeví jejich kvalita, zákazníci se vždy najdou. Podobně fajn jsou i slevy naopak při likvidacích prodejny, kde jsem nejednou levně a dobře nakoupila. Jako student jsem hojně kupovala potraviny, kterým končila spotřební lhůta. Dnes mě to občas i napadne, ale pak si zase řeknu, že jsou lidé, kteří toto zboží za nižší cenu potřebují více než já. Ráda i podpořím tuzemské výrobce, pokud mi to dává smysl a vyplatí se to.

Kdo je hodně bohatý, může ho vnucování slevy až urazit. Luxusní zboží slevy obvykle nepotřebuje. Je zkrátka kvalitní a najde si svůj úzký okruh zákazníků. Velkým snížením ceny totiž danou věc nebo službu v podstatě ponižujete. A i sebe, když si pořizujete jen ty nejlevnější produkty.

Párkrát mi ale přineslo velkou radost něco, co jsem si moc přála nebo to potřebovala a zlevnili to. Občas mi to vydrželo i několik let a s takovými věcmi se člověk nerad loučí.

Na čem by se dle mého šetřit nemělo jsou tyto věci: nutné léky, vzdělání, kvalitní boty, hodnotné jídlo a věci každodenní potřeby jako je kosmetika nebo různé chemické přípravky, které na sebe (a do sebe) dáváme. Na čem se ušetřit dá: když umíte šetřit, tak v podstatě na všem. Za mě je to např. oblečení a elektronika. Pro každého je ale důležité něco jiného. Na čem se rozhodně ušetřit dá, ale myslím si, že je to škoda, jsou knihy, divadla a kultura jako taková. Pokud si ale koupíte něco ve výprodeji a tím pádem vám zbydou peníze na lístek na koncert, rozhodně takový postup schvaluji.

Na závěr bych si před každým rozhodnutím něco si koupit položila tyto otázky: potřebuji to? Využiji to? Co poměr cena - kvalita? Chci to, protože se mi to líbí, je to moderní a má to každý, nebo to musím mít jenom proto, že je to v akci?