Prosinec aneb Vánoce americké, křesťanské nebo pohanské?
Zimní období
Prosinec už máme tady! Nevím jak vy, ale zimu mám ráda. Společně s podzimem jsou to má nejoblíbenější roční období. Nejspíš je to tím, že jsem se narodila právě v prosinci. Mám ráda i to, že žijeme v oblasti, kde se střídá různá roční období a máme zde od všeho něco. Alespoň je pořád na co se těšit a můžeme docenit velkou rozmanitost, kterou nám počasí nabízí.
Zima je období klidu, odpočinku, usebrání se, ztišení se. Často je to také období nachlazení a chřipky, takže nás to do postele zažene někdy i proti naší vůli. Ti šťastní, kterým zima nepřinesla žádné choroby si mohou užívat lyžování a ti mladší koulování, sáňkování a stavění sněhuláků.
Americký konzum
Prosinec je doba, kdy si na sebe můžeme vzít všechny ty pošetilé ponožky, trička a svetříky s vánoční tématikou, do kterých občas navlečeme i naše nebohé zvířecí mazlíčky. Kýč ráda nemám, ale myslím si, že k Vánocům tak trochu patří, takže mi výjimečně nevadí ani ty červeno-zlaté ozdoby a výzdoby. Většina lidí má prosinec spojený především s Vánocemi a dárečky (někdo také se Silvestrem a téměř řízeným opilstvím). To často potěší prodejce všeho možného, kteří s předstihem nenápadně zvyšují ceny, abychom mohli potěšit své blízké pod stromečkem a potom i sebe v povánočních výprodejích.
Lidové tradice a česká klasika
Celá vánoční atmosféra pro mě začíná adventem (čtvrtou nedělí před Štědrým dnem). Také si rozsvěcíte adventní věnec se 4 svíčkami? Správně se zapalují proti směru hodinových ručiček. Každá z nich symbolizuje něco jiného: 1. symbolizuje naději, 2. svíčka mír, 3. přátelství a na 4. neděli adventní zapalujeme poslední svíčku představující lásku. Nejedny dveře také bývají ozdobeny vánočním věncem nebo světelnou výzdobou přímo na domech či v oknech.
Toto období přímo vybízí udělat si příjemnou zimní procházku na vánoční trhy a zahřát se něčím horkým. Někdo si atmosféru Vánoc užije na koncertu klasické hudby nebo si sám na něco zahraje nebo zazpívá.
Od 1. 12. si děti (a někteří dospělí, mezi které se každoročně řadím i já) otevírají okénka adventního kalendáře. Už 4. 12. má svátek sv. Barbora (jak říká můj přítel mistr přeřeků – sv. Paroha) patronka horníků a dělostřelců.
Už o den později 5. 12. se slaví sv. Mikuláš (kterého najdeme v kalendáři 6. 12.), patron námořníků, rybářů, ochránce převozníků a především dětí. Pochůzka Mikuláše, anděla a čerta, kteří rozdávají hodným dětem pamlsky a ovoce a těm méně hodným uhlí a brambory je všeobecně známá. Někdy děti našly dárečky v punčoše, jiné navštívila tato trojice osobně. Tím se svatými ale v měsíci prosinci nekončíme, dalšími jsou sv. Ambrož, nebo sv. Lucie.
Jídlo, pití, dárečky
České Vánoce samozřejmě vrcholí Štědrým dnem 24. 12., kdy se ozdobí stromeček (někdo zdobí již dříve) ať už živý nebo umělý. Jí se cukroví, vánočka, kuba, hrách, čočka, rybí polévka, kapr a salát…každý má rád a dodržuje jinou tradici servírovaných pokrmů. Koledy, pohádky, vánoční výzdoba, jesličky, vůně františek a další zvyklosti, to vše sem neodmyslitelně patří.
Věštění, půlnoční a konec roku
Po večeři a rozbalení dárků se věštilo např. rozkrajováním jablíček, litím olova nebo pouštěním svíček v ořechové skořápce po vodě. Svobodné dívky házely pantoflem, podle kterého se odhadlo, zda v příštím roce zůstanou doma nebo se provdají. Vše se završí půlnoční mší a je po Štědrém dni.
Tím ale svátky nekončí. Pokračujeme Božím hodem vánočním, na který se často chodí na oběd k prarodičům a o den později sv. Štěpánem patronem koní. Dříve se v tento den chodilo dům od domu koledovat. Konec roku se oslaví Silvestrem na 31. 12. Můžeme se rozloučit s uplynulým rokem a nedočkavě vyhlížet rok nový.
Pohanské kořeny
V prosinci nastává astronomický jev jménem zimní slunovrat, který je obvykle ve dnech 21. 12. – 22. 12. (výjimečně 20. 12. nebo 23. 12.). Po nejkratším dni v roce přijde nejdelší noc. Podle legend hranice mezi naším světem a silami podsvětí mizí. Pro ochranu před duchy se využívalo jmelí (zelené a darované), posvátný oheň nebo břečťan.
Mám ráda tradice, ale mnoho lidí už ani neví, kde jsou jejich kořeny. Proč se např. dávala pěticípá hvězda (pentagram) na vrchol stromku? Je to magický symbol pěti živlů.
Někdo tradice nedodržuje vůbec, někdo ano, ale ani neví proč a nezná jejich význam. Vánoce tedy nejsou jen o tlustém Santovi a dárečcích, ale především o oslavách přírody a její cykličnosti. Narození Ježíška nebylo vlastně nic jiného než zrození boha Slunce. Škoda, že většina lidí o tom dnes ani neví nebo o tom nepřemýšlí.
Závěr
Samozřejmě každý vyznává něco jiného. Já byla vychována v duchu křesťanských tradic, hodně lidí má rádo americkou verzi s hromadou jídla, pití a dárků a někdo má v povědomí i ty původní pohanské zvyky, ze kterých se udělaly křesťanské Vánoce.
Ať už tedy vyznáváte cokoli, přeji Vám krásný prosinec a příjemně strávené Vánoce plné pospolitosti a rodinné pohody (s kým se neuvidíme, můžeme zaslat přání či rodinné foto). To snad uvítáme všichni bez ohledu na vyznání nebo názor na to, co pro koho Vánoce symbolizují.