Nová doba?

05.02.2024

Někdy vzpomínám, kolik energie jsem jako dítě měla. Kam se to všechno podělo? Chodit do školy, na několik kroužků denně, večer si napsat úkoly, učit se a do toho sbírat ořechy, žaludy, rybíz, švestky, jablka, kopit seno, hrabat listí, pomáhat doma…

Když vidím dnešní děti, které vychovávají (?) sociální sítě, tak by se po nich člověk sotva odvážil něco chtít, aby se náhodou nepřerazily, když by se snažily překotně vstát od mobilů ve svých přecpaných pokojíčcích věcmi, kterých si stejně příliš neváží. Kdybych rodičům řekla ať to s hráběmi na zahradě zvládnou sami, protože přece nebudu dělat něco, co mě nebaví, ale kapesné bych chtěla, tak bych hráběmi nejspíš dostala pěkně přes čumák (a dovolím si říct, že právem).

Váží si vůbec dnešní dospívající, co pro ně jejich rodiče a prarodiče dělali a dělají? V dnešní době rozežranosti a nadbytku mají ještě čas přemýšlet o svém pohlaví a mít psychické poruchy. Kde se to bere? Za totality měly děti totalitní (?) výchovu a dnes je to co? Nevím, ale dobře mi z toho není. Netvrdím, že jsem v pubertě překypovala ochotou s tím vykonávat domácí práce, ale role rodičů je dle mého názoru i to, po dětech něco vyžadovat. Např. to, mít nějaký vztah k práci a zodpovědnosti. Ano, je to pro rodiče dosti vysilující a je pohodlnější leccos udělat rovnou sám. Proto smekám před těmi, kteří své děti k něčemu vedou. K pohodlnosti a nesamostatnosti se totiž většina z nás bez problémů umí dovést sama.

Tato nová doba se odráží i v práci, kdy se pomalu nesmí někomu byť jen naznačit, že něco dělá špatně. Můj nástup do práce by dnešní nově pracující označili za regulérní šikanu, ačkoli já to tak tehdy vůbec nevnímala. Lidé, kteří pracovali za socialismu a byli zvyklí na dril po mě požadovali totéž (i když za nich to bylo předpokládám horší) a přišlo mi to normální. Ne jako dnes, kdy čím větší budižkničemu tím opatrněji a ohleduplněji se k němu musíme chovat, aby mu náhodou nedošlo, jak je neschopný. To, co dřív zvládnul jeden člověk s přehledem, dnes nezvládají dva. Spousta lidí dnes nechce nejen dril, dřinu a nedejbože přesčasy, ale ani obyčejnou práci.  

Dřív to skutečně byla jiná doba. Tak uvidíme, třeba ještě nakonec opravdu host bude vyhazovat vrchního, kdoví...