Konflikty

16.12.2022

Nejsem konfliktní osoba a rozhodně rozepře nevyhledávám. Pokud se mě však týkají, nevyhýbám se jim a chci si udělat jasno. Poněvadž nemám ráda, když někdo neumí říct co mu vadí hezky do očí a otírá si o mě svojí nevymáchanou hubu za mými zády.

Zde bych ráda rozlišila rozdíl v tom, kdy máte konflikt v kolektivu ženském anebo v mužském. Bohužel, je v tom zásadní rozdíl. S muži je to (jako skoro ve všem) jednodušší, poněvadž jejich podstata je méně komplikovaná a když se jim něco nelíbí jdou rovnou k věci. Mezi jinými muži i po stránce fyzické, kdy si vzájemně dají poctivou českou facku na probrání. Vím, říká se, že násilí nic neřeší. Kdyby by mi to ale ušetřilo poslouchat co kdo o kom řekl, co neřekl, jak to myslel a nemyslel, dala bych autorovi takových konspiračních teorií nejraději taky jednu na probrání a měla klid.

Proč konflikty vůbec vznikají? Většinou jde o to, že každý chce něco jiného a dotyční nejsou schopni se domluvit. Jindy proběhne komunikační šum a obě strany se špatně pochopí. Nebudu zde vyjmenovávat všechny příčiny, protože jich je nekonečně mnoho. Zastávám názor, že co pomůže je komunikace a snaha chtít konflikt řešit. Doporučuji komunikaci oproštěnou od emocí. Protože si musíme rozmyslet, jestli chceme problém vyřešit, anebo jen díky konfliktu někomu ublížit tím, že řekneme spoustu hnusných věcí a vytáhneme vše z dob již dávno zapomenutých.

S čím jsem se setkala a donedávna mě to poměrně fascinovalo bylo to, že jsou lidé, kteří konflikt k životu přímo potřebují. Pokud je klid, nejsou šťastní a dokáží konflikt vytvořit z ničeho i za cenu naprosto nesmyslných záminek. Jako kdyby měli v sobě všechno naopak, než je "normální". Jádro problémů je ale v nich samotných a v jejich nespokojenosti, kterou obtěžují své okolí. Zkrátka když nemají nepřítele, proti kterému by mohli bojovat a plivat okolo své jedy, bere jim to chuť do života. Bohužel tito lidé vidí většinou problém v okolí a nikoli sami v sobě.

V případě, že nechcete mít vysoký krevní tlak nebo iktus, doporučuji vám říkat věci hned a přímo té osobě, které se to týká (samozřejmě trocha taktu nezaškodí). Čím více se to ve vás hromadí, tím více škodíte sami sobě. Postěžovat si na někoho pravda často pomůže, ale pokud má někdo nějaký problém a ví to všichni okolo až na pomlouvaného jedince, zřejmě není účelem konflikt vyřešit, ale spíš vytvořit.

Když totiž někdo někoho za zády pěkně srabácky pere, musí být také připraven na konfrontaci. A pokud na to nemá, ustát to, měl by raději mlčet nebo říkat věci přímo. Alespoň tak to řeší dospělí lidé.