Facebook

15.11.2021

Pomlouvání drben se z návsi a pavlače přesunulo na sociální sítě. K čemu jinému facebook slouží totiž netuším. Ano, je to výborný pracovní nástroj ke zviditelnění se, k reklamě nebo jako komunikační prostředek. Někdy mě ale dosti překvapí, když slyším o tom, co všechno jsou někteří lidé schopní si na facebook dát. Kde pracují, s kým žijí, kolik dětí mají, s kým už nejsou ve vztahu, nebo kdy a kam pojedou na dovolenou. Často jde o citlivé údaje, které se ve špatných rukách mohou stát osudnými. Hlavně, když odjedete na avizovanou dovolenou a vrátíte se do vykradeného bytu. Fotky lidí, které mám v okolí se často naprosto rozchází s tím, jak je znám z běžného života. Pokud si někdo, kdo má pubertu už dávno za sebou nafotí selfíčka a sklízení lajků se stane jeho denní náplní, asi něco není v pořádku. Minimálně sebevědomí dotyčného, pokud musí být neustále od okolí ujišťován, jak je úžasný a nádherný.

Rozumím tomu, pokud je někdo veřejně známou osobností, hezky se na něj dívá a na facebook si dává program svých akcí, např. koncertů. Nebo to slouží ke sdružování lidí podobného smýšlení. Ale proč běžní lidé? Vážím si např. toho, že mi někdo prodá v krámě rohlík k snídani, ale proč by mě mělo zajímat jeho soukromí? Možná to zajímá někoho, kdo dotyčného zná, ale když ho zná, tak o něm to, co má na facebooku už přece stejně dávno ví. Běžní lidé se snaží v očích svých i ostatních vypadat zajímavě a neodolatelně, což často vede k tomu, že mladé dívky se snaží vypadat jako dospělé ženy a dospělé ženy jako mladé dívky. Facebookovou stránku mají plnou krásných fotek, zážitků a ušlechtilých koníčků, ale ve finále tráví svůj čas jen tím, že vytváří zkreslený obraz o sobě samém.

Sociální sítě nevyužívám (s výjimkou čsfd), a to z toho důvodu, že si chráním své soukromí. Ne snad, že by na mém soukromí bylo bůhvíco zajímavého, ale kdo je můj přítel ví, co dělám, a kdo je cizí, tak mu do toho nic není. Kolik jedovatých nebo závistivých poznámek už jsem slyšela! Kamarádky se sejdou, začnou projíždět facebook ostatním "kamarádkám" a hodnotit, jak je ta a ta tlustá, má hnusného přítele, nemají na to jet ani na pořádnou dovolenou a fotí si blafy, které uvařili. Ano, lidé jsou závistiví a rádi zkritizují někoho jen proto, aby se cítili líp. Nebudu tvrdit, že jsem to taky nikdy neudělala. Ruku na srdce: myslíte si, že ty lajky, které vám leckdo udělí ze slušnosti za fotky vašich dětí někoho doopravdy zajímají? Ano, vaší rodinu a vaše nejbližší, ale věřte, že to je v porovnání s desítkami a stovkami "přátel" naprosté minimum. Dejte si radši fotky s rodinou na krbovou římsu a kdo je vám opravdu blízký, rád si je u vás doma prohlédne. A čas vysezený u facebooku můžete radši trávit se svými opravdovými přáteli a s rodinou.