Ezoterika

16.01.2023

Jelikož tomu doba nahrává a různých ezoterických služeb je jako hub po dešti, napíši vám dnes své zkušenosti na toto téma. Jako v každém oboru tak i v ezoterice jsou lidé, kteří svému řemeslu rozumí a mohou vám být velice nápomocni a pak jsou různí obchodníci a všelijací podvodníci, kteří se snaží na neštěstí druhých pouze vydělat. Pokud se duchovnem dlouhodobě zabýváte, je časem snazší odhadnout, kdo vám chce a může pomoci, nebo dáte na doporučení známého jako u jakékoli jiné služby.

Abych to uvedla na pravou míru, nejsem z těch, kteří si v nějakém plátku přečtou, že podle jejich znamení zvěrokruhu budou mít celý týden smůlu a věří tomu. Naproti tomu ale věřím, že jsou lidé, kteří mají schopnosti a dovednosti, které opravdu každý nemá. V tomto oboru ale musíte být opatrní více než kde jinde. Pokud služby tohoto typu vyhledáváte, nejspíš hledáte odpovědi na svoje otázky, něco vás trápí a chcete zkrátka pomoc. To samozřejmě oni poskytovatelé vědí a umí tahat ze svých obětí finance donekonečna. Samozřejmě ne všichni jsou takoví. O tom ale dále.

Pak jsou naopak lidé, kteří jsou ze strachu z různých sekt maximálně nedůvěřiví a ke všemu, co zavání ezoterikou, byť jen trochu se staví negativně, což je druhý extrém těch, kteří tomu propadnou a postrádají pak svobodnou vůli. Jako vždy a ve všem, doporučuji zlatou střední cestu.

Mám 4 pozitivní zkušenosti co se ezoteriky týče a na vyžádání vám ráda sdělím jména nebo čím se zabývají. Potom mám pár spíše neutrálních zkušeností, kterých nechci říct lituji, ale nedoporučila bych je a peníze bych za ně znovu nedala. Sice mi to nijak zvlášť neublížilo, ale ani nepomohlo. Popíši zde, co čekat a jak by to vypadat (ne)mělo. Vysloveně negativní zkušenost nemám.

Kartářky a numerologové

Jestli jde o karty, kyvadlo nebo numerologii, nezáleží tolik na předmětu, pomocí kterého se dozvíte, co vás čeká, ale na tom, kdo vám výklad dělá. Úkolem kartářek a numerologů je dle mého názoru výčet variant a možností ve vašem životě, nebo vhled do nějaké situace, ve které se neumíte zorientovat. Má vám být řečeno něco ve smyslu: "Když se rozhodneš takhle, nasměruje tě to tam a tam. Když se rozhodneš jinak, můžeš přijít např. o hodně peněz." Žádná kartářka vám ale nemá říkat, co máte nebo nemáte dělat! Rozhodnutí je vždy a pouze na vás. Vy jste strůjcem svého osudu. Podané informace mají být řečeny tak, abyste je na svojí úrovni pochopili. Nemají vám ublížit např. tím, že jsou vám sděleny příliš brzy.

Koučové

Ajaj. Mám pocit, že koučů je poslední dobou víc než výherců talentových soutěží. Správný kouč nebo duchovní učitel vám pomůže, abyste si mohli pomoci sami. Je to takový klíč, který vám má pomoci odemknout váš potenciál a dostat na povrch to, co už v sobě stejně máte, jen nějak sami nevíte, jak na to. Nečekejte, že si zaplatíte a nebudete muset nic dělat. Dostanete nástroje a techniky a budete muset pracovat a něco pro sebe udělat, jestli se budete chtít někam posunout. V posilovně vám taky trenér ukáže, jak cvičit, ale odmakat to zase musíte jen vy sami. Tím, že někdo bude dělat práci za vás vám dlouhodobě nepomůže.

Jak si kouče nepředstavuji

Když jsem se rozhodovala, čí služby využít, vždy mě zajímalo něco i o člověku samotném. Nechci se v žádném případě nikoho dotknout, ale pokud má nějaká žena 5 dětí s 5 tatínky a bere antidepresiva, určitě si od ní nenechám radit v rodinných záležitostech, ačkoli věřím, že zkušeností má taková žena opravdu na rozdávání. To ale může mít i nějaká vaše kamarádka v okolí, která vám může pomoci zadarmo. To, že měl někdo pohnutý osud a udělal si k tomu nějaký kurz ještě neznamená, že vám pomůže a o životě všechno ví. Možná měl dotyčný jen divokou pubertu a umí pěkně povídat. Může se vám totiž stát, že to máte v hlavě srovnanější než kouč a to i bez certifikátu. Ale nechám na vás, kdo vám sedí a kdo ne. Důležité je, že vám to má pomoci.

Léčitelé s nadpřirozenými schopnostmi

Ano, i s takovými jsem se setkala a nepředstavujte si hned vyvolávání duchů. Lidé mají přirozenou nedůvěru k něčemu, na co si nemohou sáhnout a nevěří tomu, což chápu. Ne každý dokáže vnímat energie a ovládat různé techniky a práce s nimi. Mám naštěstí opravdu dobrou zkušenost, kdy jsem se z automatické kresby dozvěděla spoustu věcí o svých talentech, schopnostech nebo zdravotním stavu.

Manipulace v ezoterice

To, že s vámi někdo manipuluje můžete poznat tak, že máte pocity viny, strach a necítíte se vůbec dobře. Dozvídáte se samé negativní informace, vypláznete peněz víc, než za hodinovou konzultaci u právníka a odcházíte v depresi z toho, že váš život nestojí za nic, vy nestojíte za nic, vše v životě jste dosud dělali špatně a jediný, kdo vám může pomoci je nějaký lidový léčitel. Od takového rychle pryč! A už vůbec zde nebudu mluvit o tom, že vás někdo chce svlékat a dělat s vámi (hlavně se ženami) věci, které patří do soukromí a nejlépe s manželem. Pozor, my ženy se od nějakého manipulativního šikuly necháme snáze zblbnout, když jsme v zoufalé situaci. I ezoterici jsou "jen" muži a ne všichni to s námi mohou myslet dobře.

Peníze

Samozřejmě také nechcete od zedníka, aby vám novou fasádu nahodil z lásky k oboru zadarmo. Sice je pravda, že některé schopnosti jsou dar, ale to ještě neznamená, že vám ho někdo bude poskytovat jen tak. Je to něco za něco a chtít pomoci zdarma se mi nezdá fér. Nemám tedy problém si za to zaplatit. Pokud se vám zdají některé služby drahé, nikdo vás nenutí jich využít. Na druhou stranu - pozor na nesmyslné ceny za nesmyslné služby. V ezoterice je oblíbené téma hojnost a peníze, čímž si možná někdo odůvodňuje to, proč chce za své služby horentní sumy. Na tom umět se ocenit osobně nic špatného nevidím, ale pokud si někdo hraje na duchovního osvícence, nevím, na co potřebuje haldy peněz a účtuje si za minimum času astronomické částky. Zde je na místě i trocha toho zdravého rozumu.

Závěr

Výše uvedené popisuji čistě subjektivně a z vlastní zkušenosti. Také se po zhlédnutí filmu všichni neshodnou na tom, že jim to něco dalo. Záleží na vyspělosti diváka a jeho očekávání. Buďte tedy opatrní. Rozhodněte se, jestli podobné služby chcete, potřebujete a co od toho čekáte. Bez práce na sobě, která bolí ale nějaký velký posun nečekejte. Buď se posunete skrz nějaké události v životě, které jsou často traumatizující, nebo vám k tomu může pomoci někdo jiný. Ať už je to kouč, děti, nebo nějaká kniha, kterou se necháte inspirovat.