Jsi blbec nebo nejsi blbec?

17.04.2023

Každý občas nadáváme na blbce, jak jsou ostatní hloupí, přiblblí a všechno nám kazí. Někteří lidé pravda oplývají různými schopnostmi, dovednostmi, vzděláním a vším možným, ale i tací mají slabé chvilky. Naproti tomu i simplexní intelektově plachý dutohlav může čas od času zazářit. Máloco umí uzemnit jako právě to, že i pitomec má někdy pravdu. Leckdy můžeme zapochybovat, do jaké skupiny to vlastně patříme.

Já jsem např. zeměpis měla jen na základní škole. Z toho důvodu se tu a tam dostávám do situací, kdy si nejsem jistá, kde se fakticky určité věci, lidé a příhody, o kterých zrovna někdo vypráví, nacházejí. Slovensko od Slovinska poznám sice spolehlivě, stejně tak si nepletu Kodaň, Kadaň nebo Kanadu. Horší už to ale bylo třeba s Jižním Tyrolskem, které nespadá na jih Rakouska, jak jsem se mylně domnívala, ale už na sever Itálie.

Další situace, kdy jsem si ověřila, že muži přece jen mají jiný rozhled byla ta, když jsem tvrdila svému kolegovi, že na školení o bezpečnosti práce nám říkali, jak máme správně hasit hasákem. Kolega na mě několik vteřin nevěřícně koukal a pak se mě zeptal, jestli vím, co to je. Trochu podrážděně jsem ukázala na hasící přístroj, načež mi bylo blahosklonně vysvětleno, jaký je rozdíl mezi hasákem a hasičákem. Hasit požár instalatérskými kleštěmi je opravdu omračující způsob.

Když před lety zemřela princezna Diana, sledovala jsem její pohřeb v televizi. Kroutila jsem nad tím hlavou a svojí sestře jsem říkala: "Chudáci ty pánové, co se musí rvát s tou rakví!" Sestra se plácla do čela, čímž mi nepřímo udělila diplom univerzálního blba a objasnila mi, že to nejsou chudáci, nýbrž je to pro ně čest. No jo no. Tak teď už to vím.

Pokud máte staršího sourozence (klidně i jen o pár minut v případě dvojčat), jistě jste si všimli, že můžete mít naměřené vyšší IQ a vyšší vzdělání, ale pro svého staršího sourozence navždy zůstanete tím menším a blbějším.

Co se týká mužů, častokrát jsou pro ně idioti všichni za volantem, nebo alespoň chodci. Jisté nebezpečí z obviňování ohledně blbosti též hrozí při sestavování nábytku nebo zprovozňování nového přístroje, kdy se nový uživatel často domnívá, že je chytřejší než výrobce, aby posléze zjistil, že realita je přesně opačná (proti IKEA nebojujte).

Krásným příkladem omylů je i můj přítel, kterého bych označila za lingvistu, jenž vytvořil již řadu neologismů. Zde je jen malý výčet celé řady z nich: brzec (brzy mazec), totec (totální blbec), klucete (kluci lehněte), kolomonina (zkomolenina) nebo české přísloví - kdo krade, do pekla se krade (kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe).

Každý jsme holt blbec v něčem jiném...důležité je ovšem znát hranice svých možností. Blbci bez hranic, to je totiž skutečné nadělení, které většinou vnímají všichni, kromě již zmíněného blbce. Ten je totiž šťastný ve svém plynutí až do zblbnutí.