Zaměstnanci roku

07.05.2022

Pokud jste někdy pracovali v kolektivu lidí, jistě mi dáte za pravdu, když řeknu (napíši), že je to někdy téměř nadlidský výkon. Říká se, že všude je chleba o dvou kůrkách, lidi nezměníte a stejně si změnou moc nepomůžete, protože lidi jsou všude stejní. Přesto existují kolektivy, kde je větší koncentrace těch milých a pracovitých a pak jsou kolektivy s vražednou kombinací nesnesitelných pomlouvačných lenochů.

Čím to je? Zastávám názor, že ryba smrdí od hlavy, tudíž pevnost a kvalita vedení se nutně musí odrazit i v zaměstnancích. Dalším faktorem je množství práce. Čím více je práce, tím méně je času na drby a nesmysly, přičemž kolektiv je nucen pomáhat si. V opačném případě mají lidé vlivem nudy daleko více času sledovat kdo co dělá a jak to dělá, kdo co nedělá, popř. vymyslet i nějaký ten naschvál. Posledním faktorem, který zde zmíním je rozdíl mezi prací ve státním a soukromém sektoru. Pokud nemáte představu o tom, jak to chodí ve státním, pusťte si italskou komedii s Paolem Villaggiem Maléry pana účetního 2. Tam pochopíte, že ve státním je možné téměř vše.

Za svůj osmiletý pracovní život jsem zaznamenala tyto 3 základní typy zaměstnanců: ti, kteří pracují bez ohledu na dohled nebo na to, jak moc jsou vidět. Těch je opravdu minimum. Nejsilnější skupinu tvoří ti, kteří pracují především tehdy, když se někdo dívá. Když se nikdo nedívá, většinou mají nohy na stole a delegují práci jinam. Doufám, že stejně (ne)obsáhlou jako skupinu první tvoří i skupina třetí, která zahrnuje takové zaměstnance, kteří nemakají, ani když se někdo dívá, je jim vše jedno a vše jim jako zázrakem prochází.

Rozdělení zaměstnanců

 • Pilná včelka - velice vzácný druh, téměř na vyhynutí. Pilná včelka nekecá, ale maká. Je vždy tam, kde je třeba a maká tak, že ani nemá čas si stěžovat.
 • Všeználek všudybýlek - tento druh lidí se vyznačuje tím, že pracovali všude, ale neumí nic. Teoretický vědí vše, ale prakticky jste je v podstatě neviděli nikdy nic pořádně udělat.
 • Chudinka největší - mají nejvíce práce, nejméně peněz, nejvíce osobních problémů a hlavně pocit, že bez nich by se podnik zhroutil.
 • Lachtan líný - nesmí chybět v žádném, ale opravdu v žádném kolektivu. Čím méně toho dělá, tím více má času poukazovat na to, kdo co nedělá. Pokud už přece jen něco udělá, posloucháte o tom ještě roky.
 • Nadsamec bezohledný - prdí v místnosti plné lidí, kouří ve společných prostorách, má trapné, sexistické, nebo rádoby vtipné poznámky a chová se jako v chlévě. Čím odporněji vypadá, tím vyšší má sebevědomí a tím více je jeho chování narcistní a bezohledné.
 • Svině zákeřná - neboli pomlouvačný intrikán (většinou žena, nebo skupina žen), jakmile jde do tuhého jdou na neschopenku, nebo každý měsíc vyhrožují výpovědí a myslí si, že jejich odchod bude někomu vadit. Vytváří problémy a nabíjí je negativita, kterou umí ukázkově rozsévat.
 • Kabátník vlezdoprdelný - vyhlédne si objekt své touhy a tak dlouho do něj leze, dokud se úplně neztratí. Má radar na to, kam je nejvhodnější vlézt, aby se měl co nejlépe.
 • Opozitňák nejchytřejší - nikdy nic nevymyslí ani neudělá, ale všem by radil. Mistr v kritizování.
 • Odborář odbojný - zkuste mu říci jestli by nemohl do práce přijít o minutu dřív a omlátí vám zákoník práce o hlavu tak, že vás bude bolet ještě druhý den.
 • Kuřák vášnivý - kdybyste mu sečetli minuty strávené na cigáru, možná byste se dost divili. Vášnivý kuřák svoje vášně neuplatňuje v pracovních výkonech, ale v chytání drbů v hloučku nikotinových závisláků a to v jakémkoli počasí.
 • Dříč neefektivní - zodpovědný pracovitý člověk, který je tak nemožně neefektivní a přebírá zodpovědnost za věci, nad kterými nemůže mít kontrolu, dokud se nevyčerpá nebo úplně nezblázní. Většinou se na svojí pozici ani nehodí.
 • Poctivý blbec - vše odmaká, úspěchy si nechá vyfouknout a svojí práci prodat neumí. Poté brblá a jde dohánět resty po ostatních.
 • Proplouvač průměrný - neboli šedá myš. Občas něco udělá, občas si na něco postěžuje a když z práce odejde, ostatní to zaznamenají až za několik měsíců nebo let.
 • Nadšenec neúnavný - většinou někdo po škole, kdo si myslí, že změní svět. Vyhoření nebo alespoň rychlé vystřízlivění jisté.
 • Iniciativní blbec - do všeho se hrne, vše pokazí a nenechá si poradit.
 • Věčný nováček - na vše se ptá, nikdy se nic nedozví a máte pocit, že nastoupil teprve včera, i kdyby byl v podniku od jeho založení.
 • Reprezentativní hosteska - dobře vypadá a pokud po ní něco chcete, většinou se rozbrečí.

Doufám, že jsem při svém výčtu na nikoho nezapomněla. Samozřejmě se můžeme setkat i s velmi kreativními kombinacemi výše uvedených. Jaké to je být OSVČ nevím a jistě to má zase jiná úskalí, ale i výhody. Nejlepší je asi být rentiérem, ale komu z nás se to poštěstí...