Vegetariánství

20.05.2024

Říká se, že k olivám se musíte projíst, k whisce propít a cigaretám také nepřijdete na chuť hned. Vegetariánství je jedna z mála věcí kam se mi ještě prožrat nepodařilo. Ačkoli časem zaznamenávám určité zlepšení (viz bezmasé pátky).

Když mi v minulosti někdo sdělil, že je vegetarián fascinovalo mě to. Absolutně jsem nechápala proč si někdo odpírá slast z masoobžerství. Vegetariáni mi připadali jako batikovaní pošahaní jogíni ve stylu Phoebe z Přátel.

Čím jsem starší tím tomu rozumím více a vegetariánům se neposmívám, ale obdivuji jejich přístup k životu a k životnímu prostředí. Častým argumentem vegetariánů je, že mají rádi zvířata, maso je otupuje, cítí stres ze zvířat jdoucích na porážku a jednoduše jim to nechutná. S chutěmi tedy problém nemám, ale představa, že někdo chová zvíře jen proto, aby mohl vydělat peníze na tom, že se natláskám mi přijde poněkud zvrácená. Rostliny jsou sice také živé, ale u zvířat mi vadí, když jsou podmínky jejich zabíjení nehumánní.

To jsme celí my lidé. Predátoři, kteří neví, jak by tuto planetu ještě víc vydrancovali, vyžrali a co nejvíce na tom vydělali. A my jako správní konzumenti konzumního života konzumujeme a konzumujeme, dokud se neprožereme k diabetu, dně, hypertenzi nebo rovnou k infarktu. Často za tím stojí naše hluboce zakořeněné (zlo)zvyky a návyky.

Být vegetariánem někde u moře to si umím docela dobře představit. V parném období si také dám raději lehký salát než svíčkovou. Vůbec poloha naší země nás předurčuje ke konzumaci kořenové zeleniny, masa a knedlíků spíše než k čerstvému ovoci, mořským plodům a lehkým přílohám.

Jestliže nemáte mezi přáteli alternativce a vegetariány zkuste návštěvě namísto řízečků nabídnout grilovanou cuketu (a ta je poměrně dobrá). Lidé jsou většinou zvyklí jíst maso ve velkém. V dnešní době blahobytu je už ale společnost vegetariánům otevřená daleko více než tomu bylo dříve, ať už to jsou recepty, restaurace nebo vegetariánské verze jídel obsahujících maso.

Dříve bylo maso vzácností a svátečním jídlem. Pak se maso stalo dostupnějším a hodně lidí si zvyklo jíst ho téměř denně. Dnes je kolikrát dražší kilo zeleniny než kilo masa. Trendy se mění ve všem, i ve stravování. Záleží na životní úrovni a dostupnosti, ale i způsobu myšlení. Pokud by se k vegetariánství někdo nutil, ale necítil by to tak, spíše by si tím uškodil. V případě že to někdo pociťuje nejen jako dietu, ale i jako životní filozofii, věřím, že je daleko zdravější než hovězím prorostlý konzument masa, s tím, že si musí hlídat dostatečný příjem bílkovin jinou formou.

Ať máme zvyky jaké chceme, domnívám se, že masité pokrmy konzumovat každý den nemusíme a ani nepotřebujeme.

V poslední době mě velmi zaujal tento dokument, kde se o zpracování masa též hodně dozvíte – (P)otrava.