Vděčníček

18.12.2023

Dovolím si tvrdit, že jsme jako Češi celkem nespokojený národ brblalů. Uvědomila jsem si to zejména na dovolené v Dánsku. Proto mám cestování ráda. Umožňuje nám přehodnotit naše vzorce myšlení, které si v určité společnosti a stylem života vytváříme a žijeme v nich.

Hodně lidí sedí před televizí, počítačem, nebo (hlavně v minulosti) v hospodě nad pivem a nadává na vládu, kterou si zvolili, na manželku, kterou si vzali, děti, které si pořídili, práci, kterou mají, nebo alespoň na počasí. Když je teplo, je moc teplo a když je zima, tak už je zase moc zima atd.

Když jsem se s pojmem vděčníček setkala již potřetí, řekla jsem si, že vám o něm napíši. Je to takový sešitek, kam si každý den zapíšete, za co jste vděční. Zkuste např. 3 věci. Můžete využít jakýkoli sešit nebo si zakoupit hezky ilustrovaný a třeba tím někoho potěšit jako dárek.

Nemusí to být hned to, že jste zhubli 5 kg, syn odpromoval nebo vás v práci povýšili. To jsou krásné úspěchy, ale vděčníček může být o zcela obyčejných věcech, které máme tendenci vnímat jako samozřejmost. Např.: jel jsem po D1 a rozčílil jsem se jen jednou za hodinu. Konečně jsem se objednal k zubaři. Dočetl jsem knihu, na kterou jsem dlouho neměl čas a měl jsem chvíli pro sebe.

Můžete se zamyslet i víc zeširoka nad tím, za co jste vděční třeba tento týden, měsíc, nebo rok. Je zajímavé zpětně si své zápisky nalistovat a bilancovat nad nimi. Nakonec zjistíte, že váš život nejsou jen nahodilé události snažící se vás vytočit nebo zjistit, co všechno ještě vydržíte. Někdy to může být těžké, najít alespoň jednu věc, ale zkoušejte to.

S přítelem si večer říkáme, co se nám ten den líbilo nejvíc. Také by pro mě občas bylo jednodušší vyjmenovat, co všechno bych změnila, zlepšila nebo úplně zrušila. Zkuste myslet pozitivně, bude se vám lépe žít.