Roudnice nad Labem

06.05.2024

Jestliže se chystáte na sever Čech, zastavte se v Roudnici. Je to malé město na Litoměřicku (a jedno z nejstarších v Čechách vůbec). Jeho název pochází od vyvěrajícího rudného pramene. Často tudy s přítelem projíždíme a kromě krásného náměstí a silničního příhradového ocelového Špindlerova mostu se mi vždy líbil Lobkowiczký zámek, který jsme proto navštívili.

Zámek je zajímavý mimo jiné tím, že se v jeho zdech ukrývají základy původního románského hradu z 12. století. Co mě jako bývalého muzikanta zaujalo asi nejvíce je to, že zámek po mnoho let sloužil jako Vojenská hudební škola. Co se týká prohlídky, můžete se těšit na kvalitní a profesionální výklad s mnoha historickými detaily. Vybavení s výjimkou kaple a hlediště s pódiem bohužel není již téměř žádné. Je úžasné, co lidé dovedou vybudovat a zoufalé, co dovedou zničit.

Dalšími zajímavostmi města jsou např. Galerie moderního umění nebo Podřipské muzeum.

Památek a turistických cílů je zde samozřejmě mnohem více, ale nebudu zde popisovat všechny kaple a morové sloupy, které si můžete najít v průvodcích nebo na webových stránkách města.

Co vám mohu doporučit je něco dobrého do bříška až vám po výletu vyhládne.

Kousek od Roudnice je naprosto skvělá restaurace Steakgrill a přímo na Husově náměstí v Roudnici najdete výbornou kavárnu – cukrárnu Dortletku.

Kdybyste měli po sladké tečce na závěr chuť na víno, navštivte jednu z mnoha vinoték. Velcí milovníci vína si zde mohou vychutnat každoroční vinobraní a různé degustace.

Jestliže jste spíš na sport, zkuste krytý plavecký bazén nebo vycházku na nedalekou Horu Říp – symbol naší historie. Na jejím vrcholu stojí Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha.

Pokud budete projíždět okolo, zastavte se zde a navštivte něco z výše uvedeného. Myslím, že se zde dá strávit hezký den jak kulturně, tak gastronomicky.