Přítel kuchařem

26.02.2024

Pokud k nám někdy zavítáte na návštěvu, zřejmě zaznamenáte, že mám ke svým hostům často přístup jako ke krmení husy šiškami. Jídlo je totiž mojí doménou a mám obavy, že moji hosté budou hladovět. Nápoje vám ale nabídne a připraví můj přítel.

Je tomu tak od doby, kdy můj bratranec vyběhl i s kolem 4 patra po schodech a já (hloupá!) mu namísto desítky na žízeň otevřela dvanáctku (chtěla jsem mu jako návštěvě dopřát!). Tehdy mi byla odebrána důvěra coby napáječe a byla jsem určena za hlavního krmiče.

Co se týká nápojů, přítel vskutku otevře jakoukoli láhev, namíchá drink na přání a udělá kávu na všechny možné způsoby. Z jídel po něm však můžete chtít pouze následující: vaječnou placku, rajskou z pytlíku, kuře na paprice z pytlíku, žrádlo pro kočky (rohlíky natrhané v mléce) a rizoto. To vzniká smícháním vařené rýže, konzervy tuňáka a konzervy hrášku nebo kukuřice. Další jeho pochutinou je kuskus s červenou řepou.

S rajskou z pytlíku měl přítel u svých dětí veliký úspěch. Dcera se coby školkou povinná chlubila, že její tatínek umí tu nejlepší rajskou na světě. Maminky z toho byly ohromené a vytrvale se ho vyptávaly, jestli pasíruje rajčata.

Abych vám nastínila, kam až sahá přítelovo kuchařské umění, čtěte dále: smažila jsem domácí hranolky, když jsem si potřebovala odskočit. Řekla jsem mu: "Jen si skočím na záchod, pohlídej to." Jeho blankytně modré oči jako by zešedly panikou. Stejně jako vždy, když po něm chci něco, co se nedá změřit, zvážit a musí se nějak intuitivně vyřešit. Na záchodě jsem si říkala, že posadit ke sporáku buldočka Maxíka, vyšlo by to nastejno. Přítel ale nezklamal. Ze strachu, že hranolky se připálí otáčel jednu po druhé teflonovou pinzetou s chirurgickou přesností. Když mě opět uviděl v kuchyni, očividně se mu ulevilo více než mě na WC.

Přítel zkrátka lépe funguje jako degustátor. Když vařím, otevře si dveře do kuchyně dokořán, aby na mě dobře viděl a pokud mám jídlo hotové, krásně otevírá pusu, ochutnává a říká, co mám přidat a jak mám jídlo dochutit. Většinou mi ale spíš radí, co si mám při vaření vzít na sebe nebo co si naopak sundat.

I když je můj přítel bohatým zdrojem humorných příhod (obzvláště v kuchyni), vyniká zase v jiných oblastech, o kterých se se mnou příliš pobavit nedá. Na rozdíl od něj třeba nerozeznám liftback od sedanu. Každý tedy máme svá území, kam je lepší toho nepovolaného nepouštět. Pokud tedy nechcete hledat koření v lednici nebo hmoždinky mezi kolíčky na prádlo.

P.S. Tento článek jsem mohla vydat pouze za předpokladu, že ho doplním o informaci, že výše zmíněné instantní pokrmy podávané dětem neobsahovaly žádný glutamát.