Podzim

01.09.2022

Málo sluníčka, více depresí. To mě v souvislosti s podzimem napadá jako první. Ale nebudu pesimista hned od začátku. Babí neboli indiánské léto je pro mě nejkrásnější částí podzimu. Je stále čas švestek a listí se začíná barvit dožluta, dohněda a dočervena.

Podzim jsem měla dříve spojený s nástupem do školy. To už by k depresi někomu i stačilo, začátek školy, ale to nebyl můj případ. Už koncem srpna jsem opečovávala nové pomůcky do školy, ořezávala pastelky a nasávala vůni nových sešitů, které čekaly na popsání. Taky jsem se moc těšila na spolužáky, protože na základní škole jsme měli skvělou partu.

1. září jsme já, máma a sestra zahajovaly školní rok obědem v restauraci. To z toho důvodu, abychom si uvědomily důležitost začátku školního roku. Táta s námi do restaurace chodil málokdy, protože na to neměl nervy. Nejraději jsem měla kuřecí prsíčko s broskví, sýrem a kroketami. Máma se sestrou často čekaly, co si vyberu a pak si objednaly to samé. Většinou mě namíchlo, že se opičí.

Každý den jsem měla 2-3 kroužky, jen v pátek jsem měla pouze náboženství. Od 1. třídy jsem se všude vodila sama a bylo pro mě stresující jezdit MHD do vedlejšího města. Když je vám 7 je celkem náročné každý den chodit v jiný čas na jiné kroužky, doma všude zamknout, koupit si lístky, nezapomenout housle v autobuse, atd. Na podzim už byla brzy tma a já se někde pořád pachtila (samozřejmě bez mobilu). Na housle, nauku, soubor, keramiku, tancování, výtvarku, náboženství... V mezičase jsem vyseděla dost času před televizí nebo nad knížkou a čekala jsem, až někdo přijde domů a konečně zatopí v kotli.

Dnes, když je již škola za mnou, vnímám na podzim všude dýně. Tak nějak v tuto dobu vykukují odevšud. Z bizarních receptů z dýní si vařím jen polévku. Pumpkin spice latte si ale ráda dám. V obchodech nám vnucují po školních pomůckách nezbytnou výzdobu na Halloween a za chvíli na Mikuláše a na Vánoce. Sice je to teď ještě daleko, ale čím jsem starší, tím čas utíká tak nějak rychleji, takže si vezmu deku, dám si na klín chrochtajícího psa, pustím si nějaký seriál a budu pomalu vyhlížet čerta s andělem.

Přeji všem krásné babí léto!