Pardubice

10.07.2023

Rádi byste si odpočinuli, ale nemáte na dovolenou dost času nebo peněz? Přemýšlíte o jednodenním výletu nebo příjemně stráveném víkendu v tuzemsku nebo i delší dovolené? Jeďte do Pardubic!

Nikdy mě příliš nebavilo číst cestopisy, kde kdo byl, co tam viděl a kde mají nejlepší kávu a za kolik. Přijde mi to zbytečné, protože než se na to náměstí do Paříže za několik let dostanu, už tam tu kávu budou mít buď dražší, nebo horší chuti a stejně jí téměř nepiji.

Dnes ale udělám výjimku, protože se jedná o mé studentské město, kde jsem strávila 5 let a kam se zhruba jednou za měsíc ráda vracím. Navíc se nejedná o zahraničí, takže je dostupné pro většinu lidí. Samozřejmě, leccos se za tu dobu už změnilo, také covidové roky s některými podniky zamávaly. Něco však naštěstí zůstalo.

Když jsem zde coby studentka pobývala, vnímala jsem to samozřejmě úplně jinak. Znala jsem cestu z nádraží na kolej nebo později na byt, do školy a do nemocnice. Na víc nezbývalo moc času ani peněz a člověk se taky těšil, jak co nejdříve odjede za svými kamarády, přítelem a koníčky domů. Toto město jsem tedy paradoxně poznala nejlépe až po dokončení studií.

Kdo studoval mimo domov mi nejspíš dá za pravdu, že zůstane se svým studentským městem zvláštně spjatý a nechá zde hodně vzpomínek. Těch dobrých, méně dobrých, ale hlavně silných. Člověk si chce pamatovat pokud možno jen to hezké, takže samozřejmě nejezdím do Pardubic vzpomínat na to, jak mi tvrdne zadek nad učením, hlava se mi přehřívá a ruce potí u zkoušek nebo chodím na praxi zadarmo. Teď si tam konečně jezdím užívat své vzácné chvilky volna.

Tím, že jsou Pardubice studentským městem, jsou místem s pohodovou atmosférou mladých lidí a spoustou fajn podniků (bůhví, kde na to ti dnešní studenti berou peníze). V létě je zde tedy příjemně vylidněno.

S přítelem většinou absolvujeme takový náš oblíbený okruh podniků a aktivit, které máme léty prověřené a osvědčené. Ono těch zařízení je zde skutečně dost, ale byt, kde jsem (bohužel jen) poslední rok pobývala se nachází v krásném domě na hlavní třídě, takže to nejlépe znám tam a uvádím zde proto tyto. Alespoň se tedy příliš nenachodíte a vše máte (až na výjimky) blízko. Kdo se ve městě perníku a dostihů narodil, zná nejspíš zase jiné tipy.

Podniky stojící za návštěvu a rozumnou útratu

Pokud máte rádi exotické chutě a kořeněná jídla, jděte do Indické a Nepálské restaurace Sangrila

Nebo zkuste Pizzerii U Kozlíků, která tedy není zrovna v centru, ale rozhodně stojí za to. Nenašla jsem lepší pizzerii poměr cena – kvalita + výborná obsluha. 

Na kávu nebo ještě lépe čokoládu se šlehačkou a vaflí zajděte k Bajerovi, ale pozor, jsou 2. Jeden je přímo na hlavní třídě a druhý (dle mě lepší) u Zelené brány. Ta na hlavní třídě nemá tuto dobrou čokoládu, ale jen jakousi instantní. 

Jestli chcete mít hezký výhled a sledovat ruch města, sedněte si do patra kavárny CrossCafé. Pozor, už jsou také 2, mám na mysli tu na hlavní třídě. 

Šláftruňk doporučuji v Cocktail a Café baru Martini´s (taktéž třída Míru). 

Jestliže jste milovníci piva, nevynechejte zdejší pivovar

Kultura

Až se u Bajera občerstvíte, vyjděte na Zelenou bránu, která nabízí krásný výhled na město ze všech stran. 

Ve Východočeském divadle Pardubice jsem byla jen jednou, ale patří k těm vyhlášeným, proto doporučuji. 

Tím, že jsem původem kousek od Tábora a nyní žiji v Praze, viděla jsem opravdu krásná a velká stará města, ale když už budete v Pardubicích na náměstí, projděte si ho a libovolně navažte na zdejší zámek.

V pardubickém zámku sídlí Východočeské muzeum v Pardubicích, kde můžete navštívit zámecké prohlídky, zajímavé výstavy a expozice nebo se alespoň na nádvoří a v okolí zámku podívat na pávy. 

Odpočinek

Pokud máte stejně jako já rádi sauny, tobogány a vířivky, nesmíte minout Aquacentrum, které má i bazén s lezeckou stěnou. 

Když vám to počasí dovolí, udělejte si hezkou procházku po Tyršových sadech v centru města.

Při nepřízni počasí se koukněte po nákupech v nedalekém OC Palác Pardubice

Jsou 2 známá místa, která jsem v tomto městě nenavštívila a to je dostihová dráha a Kunětická hora. A kde že jsem to studovala? https://www.upce.cz/

Pardubice jsou opravdu hezkým místem pro studium, na dovolenou nebo pro život. Uznávám, že mohu být částečně ovlivněná léty zde strávenými, takže určitě namítnete, že je i spousta hezčích měst, ale jestli jste zde dlouho nebo nikdy nebyli, budete mile překvapeni.