Novoroční předsevzetí

01.01.2022

Doba od ledna do března mi vždycky připadala jako takové mrtvé období. Když už je po Vánocích a Třech králích, zima mi začíná připadat trochu zbytečná (s výjimkou lyžování) a nedočkavě vyhlížím jaro. Na vánoční, pololetní a jarní prázdniny jsem se jako dítě vždycky moc těšila. Vůbec mi teď připadá, že děti mají pořád samé prázdniny. Proč si ze školy pamatuji jen nekonečné hodiny fyziky?

S lednem se pojí samozřejmě i novoroční předsevzetí. Má to své opodstatnění. Po vánočním a silvestrovském přežírání a válení se doma, má mnoho lidí potřebu napravit své nestoudné (ačkoli v některých případech zasloužené) počínání a zlepšit alespoň jednu oblast svého života. Také jsem párkrát podlehla tomuto puzení. Dala jsem si ale vždy jen takové cíle, o kterých jsem byla přesvědčená, že je v průběhu roku budu schopná naplnit.

Loni jsem si dala za cíl užívat ve psané i mluvené formě méně vulgarismů. Jako výjimku jsem si vyčlenila zaměstnání. Tam prostě nejde mluvit korektně, protože některé věci a situace se mnohdy nedají nazvat slušným přízviskem. Mimo práci mluvím téměř slušně, ale občas mi chybí ten pocit zadostiučinění po použití jadrného slůvka.

Jeden rok jsem měla předsevzetí, že nebudu pít tvrdý alkohol. Pivo, víno a nějaký míchaný drink v létě ano, ale panáky samotné jen výjimečně. S tím se pojilo i to, že jsem si láhev s tvrdým od té doby již nekoupila. Zrovna včera přišel přítel z obchodu s tím, že si pro sebe (mě) koupil flašku Jägermeistera. No, co už. Holt teď nemám flašku na měsíc, ale na rok. I to je pokrok. Člověk si nesmí vyčítat těch 20 %, co se mu nepovedly, ale pochválit se za těch 80 %, které se mu podařily.

Asi první novoroční předsevzetí, které jsem si dala a povedlo se mi ho splnit nejlépe, bylo to, že budu nosit více erotického prádla. Úspěch bezchybného splnění tohoto předsevzetí přisuzuji svému příteli, ve kterém jsem našla oporu jako nikdy předtím. Sepraná pyžama z koleje šla nemilosrdně pryč. Takže nyní mám několik krásných kousků ze značkových obchodů, ve kterých je škoda spát. Na to mám noční flanelovou košili.

Co si dám jako novoroční předsevzetí letos? Ještě sama nevím. Jednou týdně už několik let nejím maso, tak u toho zůstanu. Budu mluvit slušně, v hezkém prádle a pěkně střízlivá. Jupí!

(P.S. Přítel se mě ptal, jaké novoroční předsevzetí mám v plánu letos. Řekla jsem mu, že letos je mým cílem podpořit ho plně v těch jeho předsevzetích, protože v první řadě myslím na něj, nikoli na sebe. Dlouho se tak od srdce nezasmál.)