Krabi v míse

09.01.2023

Asi už se vám někdy stalo, že jste se rozhodli pro něco, co by vám mohlo zlepšit kvalitu života. Ať už to bylo omezení alkoholu a kouření, zdravější způsob stravování anebo sportování. Pokud je vaše motivace dostatečně silná, bez ohledu na ostatní máte dobrou šanci toho dosáhnout. V případě, že máte v okolí silně nepodporující jedince, celou situaci vám to může ztížit až znemožnit. Jestliže váháte, stáhne vás to zpátky. Pokud víte, co chcete, spíš změníte okruh známých a za svým rozhodnutím si stojíte. Není to ale vůbec jednoduché.

Co se tedy může stát, když se rozhodnete být trochu lepší? Vaše okolí na to může reagovat různě. Někteří namísto toho, aby vás podpořili, začnou se chovat jako krabi v míse. Jakmile jeden krab povyleze trochu ven, vystrčí klepítko a už už by z mísy vylezl, ostatní ho stáhnou pěkně zpátky. Nelíbí se jim totiž, že by někdo vylezl moc vysoko nebo nedejbože vylezl úplně. A také to nastavuje zrcadlo jejich lenosti nebo neschopnosti.

Jak se v těchto případech chovají rodiče? Do úspěchu vás cpou a když nějaký máte, je to především jejich zásluha. Vypráví o tom všem sousedům, které to buď nezajímá, nebo vám závidí. Pokud máte neúspěch, nechápou, po kom jste tak nemožní. Pěkně vám to omlátí o hlavu, stydí se za vás a nikde se tím nechlubí. V případě, že na něco nemáte, rychle vás uvedou do reality.

Špatný kamarád vás sice utěší, ale je v podstatě rád, že je na tom někdo stejně špatně jako on. Když se rozhodnete např. přestat kouřit, spíše vám to rozmlouvá a stahuje vás na svojí úroveň. Působí jako dobrý kamarád, protože vám vše odkýve a řekne vám, co chcete slyšet, ale není to ve finále pro vaše dobro. Anebo mu na vás zase tolik nezáleží.

Dobrý kamarád vás naproti tomu upozorní, že např. hodně pijete alkohol. Neposlouchá se to dobře, ale jestli to není jen někdo, kdo vás chce urazit nebo naštvat, ale je to dobrý přítel, stojí to za vyslechnutí.

A co udělá dobrý partner? Pokud se chystáte udělat nějakou hovadinu, bez okolků vás na to upozorní, ale zároveň je podporující, když máte jiný názor, stojí za vámi a respektuje vaše rozhodnutí.

Ať už je to jak chce, snažte se, aby vaší blízcí byli pokud možno krabi mimo mísu. Dokud se totiž budete plácat s ostatními uvnitř, nedokážete se z toho vymanit. Že něco dělá nebo naopak nedělá většina lidí neznamená, že to musíte dělat stejně.

Jestliže jste se rozhodli začít od nového roku s něčím novým a lepším, nenechte se od toho odradit. Nejlepší je sdílet to s někým, kdo to má podobně jako vy a vzájemně se podpořit. A co je nejdůležitější - dělejte to kvůli sobě.