Dovolená na zotavenou

07.07.2022

Na dovolenou se vždy moc těším, hlavně na tu velkou, letní. Jen ten pojem dovolená ve mně evokuje pocit nějakého otroka, kterému jakási vyšší moc musí dovolit, aby si mohl odpočinout. Nebo pojem dovolená na zotavenou. To jen dokazuje fakt, jak devastační vliv má práce na naše zdraví. Kdo má naopak tu možnost dát si dovolenou sám tak mnohdy neučiní, kvůli ušlému zisku. Nebo tak nějak pluje mezi volným časem a prací a hranice volna a nevolna nejsou úplně jasné. V mojí práci jsou hranice volna naprosto jasné, ale směnnost má zase jinou charakteristiku. Dovolená zde není dovolená, ale jen kumulace volna a následně služeb. Dny, které strávíte na dovolené si po příchodu do práce pěkně odmakáte.

Mimochodem dovolená, která je dlouhá maximálně týden je celkem zbytečná. V pondělí máte pocit, že máte celý krásný dlouhý týden před sebou a v úterý večer se stane nějaké nevysvětlitelné kouzlo, které způsobí, že je najednou neděle večer. Vůbec nevím, kde se bere černá díra, která zvládne pohltit středu, čtvrtek, pátek i sobotu. Najednou je neděle večer, za chvíli pondělí ráno a hurá, můžete zase do prácičky. Ostatní vás mile uvítají slovy: "Tak co, vydovolenkovaná? Ses pěkně flákala, co?", ani nestihnete říci, kde jste byli, nebo co jste dělali a šup - můžete zase makat jak šroub.

Častý vývoj dovolených v čase

  • Je vám 20, máte batůžek, novou lásku, prázdnou peněženku, spíte pod širákem, jíte na tržištích a krásně je všude. Navštívenou zemi poznáte pěkně zblízka a v plné autenticitě.
  • Nemáte batůžek, ale děti a dost peněz na to jet do rezortu (je jedno, jestli je to Egypt nebo Turecko). Je to tour za bazénem, voňavými hotelovými mýdly, prostě all inclusive. Svět mimo rezort je úplně jiný než země samotná.
  • Děti máte dospělé, peníze šetříte na důchod a už 20 let jezdíte na stejnou pláž, nejlépe do Chorvatska.

Moje představa dovolené je celkem skromná a zahrnuje následující: mít na sobě, bikiny, v ruce dobrou knihu a v druhé ruce dobrý nápoj (jedno jestli doma na terase nebo v Karibiku). Pokud je dovolená v zimě, namísto bikin je skvělá deka a hořící krb. Kniha a nápoj zůstávají.

Já prostě miluji dovolenou! Nebo nesnáším svojí práci? Nechme to tak, že já tu dovolenou prostě už potřebuji...