Dovolená jak má být?

17.06.2024

Jednou mi jedna kolegyně řekla, že nejlepší služby jsou ty před dovolenou, kdy už se těšíte na volno a po dovolené, kdy jste odpočatí. Vždy se to bohužel nevydaří úplně podle našich představ (viz Thajsko).

Pár věcem ohledně dovolené nerozumím

Období

Hodně lidí jezdí někam za teplem, když je v Čechách vedro k padnutí, tedy v červenci a srpnu. Asi také záleží, jestli máte děti školou povinné a mají velké prázdniny. Takže vedro u rybníku zdarma někdo vymění za vedro za peníze u moře. Osobně mám nejraději květen, červen a září, kdy je počasí akorát. V červenci a srpnu radši strávím čas v práci s klimatizací.

Dovolená s dětmi

Tak toto slovní spojení je podobně nesmyslné jako mateřská dovolená. Ono i s dětmi, které patří k vám do rodiny využijete vysoký stupeň asertivity. Pokud jsou již starší, rozmyslete si, zda peníze, které za ně dáte raději neutratíte za letenky do 1. třídy sami s vaším partnerem a potomky nepošlete na brigádu, aby si vážili toho, jak jste za ně doposud utráceli. Lidé v mém okolí se často divili, že jedu s přítelem a jeho dětmi dobrovolně na dovolenou a ještě to platíme napůl. Jenže nevědomost a dobrota je rozdíl, teď už to vím (viz Dovolená s dětmi).

Dovolená v partě

Další naprosto strašná představa dovolené, na kterou bych nejela ani zadarmo je pro mě to, že někdo jede v partě lidí, nebo více rodin s dětmi ve snaze ušetřit do apartmánu nejlépe do Chorvatska. Tak toto bych absolvovala pouze jako výcvikový kurz v rámci sebeovládání. Možná proto se nabízí tolik alkoholických nápojů po různých barech, ať už na pláži nebo někde v rezortu. Je to pro nebohé ztrápené turisty, kteří byli nuceni opustit svojí milovanou práci a museli nedobrovolně jet na dovolenou se svými známými.

Chorvatsko

Proč ještě někdo jezdí do Chorvatska? Vždyť je to již drahé tak, že se vyplatí letět do lepší destinace někam na last minute. Je to pro mě stejně nepochopitelné, jako když si někdo koupí oblečení u Vietnamců místo toho, aby si kvalitnější a ve finále levnější oblečení koupil ve značkovém obchodě ve výprodeji. Ano, v Chorvatsku je hezká krajina, ale to je i u nás. Se všemi možnými pravidly a omezeními mi to už připadá jako vybydlená destinace turisty, kteří tam poslední léta vytrvale jezdili. Také si to pamatuji z dětství, i když jsme jezdili téměř vždy do Itálie. Pod Chorvatskem se mi vybaví levné moře pro Čechy (což už dnes moc neplatí), konzervy k jídlu a kamení místo písku.

Závěr

Každému, kdo absolvuje dovolenou s dětmi v Chorvatsku v hlavní sezóně a ještě tam potká sousedy od vedle a užije si to, blahopřeji. Teď přežijete asi už vše. A ti, kteří jedou autobusem do Bibione s kuřetem na paprice v pytlíčku, zvracejícími dětmi a stále jsou z takové dovolené nadšení, těm to přávidím (přeji a závidím zároveň), neboť jejich skromnost by měla být svatořečena.