Diplomacie

01.10.2022

"Diplomacie je umění říct lidem aby šli k čertu takovým způsobem že se tě ještě zeptají na cestu."

- Winston Churchill

Obávám se, že diplomacie jaksi není mojí doménou. V životě jsem se o tom nechtěně přesvědčila hned několikrát (viz článek Trapasy).

To samé se ovšem nedá tvrdit o mém příteli. Má naučené věty, díky kterým životem proplouvá mnohem snáze než my, kteří bychom na hubu potřebovali zbrojní pas.

Jak jen to někteří lidé dělají, že jsou neustále usměvaví, milí a sympatičtí? Ani po několika deci vína nehýřím takovými dovednostmi. Malou výhodou takové preventivní přednasranosti je fakt, že vás nikdo neobtěžuje se zbytečnostmi. Být milou a vstřícnou osobou se někdy příliš nevyplácí. Jindy ale zase ano.

Přítel na mě zkusil manévr, který byl na velmi tenkém ledě. Ať je to jak chce, ženy se NIKDY neptejte na tyto 2 veličiny: věk a váha. A co je ještě horší, než se na toto vyptávat je o těchto věcech VTIPKOVAT. Domnívám se, že je to daleko závažnější přestupek než ženě říci, že je úplně blbá.

Nic z výše uvedeného mi přítel neřekl. Nejspíš tuší, že jsou to témata našeho posledního rozhovoru. Trochu zaobaleně mi však sdělil, že bychom měli oba začít trochu cvičit na bříško. Rázně jsem opáčila ať laskavě přestane užívat množné číslo a stahovat mě s sebou do bahna obezity. To bylo trochu přehnané, jelikož se sotva blížíme nadváze, ale představa sklapovaček mě na moment omráčila. Přítel si svůj výrok obhájil tím, že já samozřejmě hubnout nepotřebuji, ale potřebuje mě jako morální oporu.

Jindy za mnou přišel v obchodě s tím, že musí mít to zelené tričko s potiskem kocoura Garfielda v nadživotní velikosti. Jasně jsem mu řekla, že je sice krásné být duchem stále mlád, ale ve 40 letech je už prostě na takový ptákoviny starej!

Přítel je na rozdíl ode mě mnohem diplomatičtější. Když mi něco nesedí, nezačne se zděšeně chytat za hlavu a volat: "Nervi se do toho, ty buřte jeden!", ale smutně si povzdechne a pronese: "Já nevím, co se to dneska šije za hadry, vždyť to má úplně blbej střih!" A o to přesně v diplomacii jde.

Burdě a buřtům zdar! Dnes je to již vše.

(Triko s Garfieldem si přítel skutečně nezakoupil. Namísto toho má triko se Snoopym).