Dánsko

02.10.2023

Po létě stráveném v práci jsme se s přítelem rozhodli užít si babí léto dovolenou v Dánsku. Po thajské anabázi jsem nechtěla riskovat nic nad 25°C. Sbalila jsem si tedy ze skříně svých 5 kousků funkčního oblečení a jeli jsme.

Stejně jako v případě Belgie se mě kdekdo ptal, proč tam vůbec jedeme. Jako kdyby lidé najednou nevěděli, co by kde dělali, když není půlka léta a nikdo by je nezavřel do nějakého rezortu s all inclusive nebo je nevyhnal na přeplněnou pláž.

Cesta po dálnici do našeho ubytování Landal SeaWest v Nørre Nebel nám ubíhala krásně. Vlastně nejhorší bylo tradičně vyjet vůbec z Prahy, takže pak už nás čekaly jen lepší vyhlídky. Nutno podotknout, že dálnice v Německu jsou ve skvělém stavu. Až na skutečně otřesné polské řidiče náklaďáků všichni jezdili ukázněně, a dokonce se při omezení provozu už z dálky a krásně řadili do zipu. Přímo v Dánsku vás vzácně někdo předjede. Z Prahy jsme na místo dorazili za 10 hod s 3 zastávkami na WC.

Peťa v práci mi líčila, jak u ní byl za dob studií dánský student na výměnném pobytu. Prý byl nadšen z toho, jak máme přes léto teplé rybníky. Zhodnotila jsem, že jestli byl v létě celý pryč z toho, že se může koupat, tak já koncem září budu moct v Dánsku možná tak bruslit. Nakonec to s tou zimou tak hrozné nebylo, ačkoli moře mělo 15°C. Naštěstí byl součástí ubytování přístup do přilehlého aquaparku, takže plavky jsme domů suché nevezli a jednou jsme se v moři i příjemně vykoupali. Výhodou je, že máte takřka celou pláž pro sebe. Jestliže jste milovníci zimy nebo jste pravidelným návštěvníkem sauny nebude to pro vás problém.

Věděli jste o Dánsku, že…?

 • Dánsko je v EU, ale měnou není €, nýbrž dánská koruna (DKK). 1 DKK = cca 3,3 CZK. My jsme ale všechny platby uskutečnili bezhotovostně kartou.
 • Rozdíl mezi denní a noční teplotou je minimální. Odchylka dělá cca 2°C.
 • Hygge neboli pohodový životní styl pochází právě odsud. Dánové jsou skutečně velmi klidní a vše (včetně malých dětí) působí vyrovnaně a klid na vás dýchá odevšud. Někdy i ve formě docela silného větru od moře.
 • Dánsko se pravidelně umisťuje na předních příčkách nejšťastnějších národů na světě.
 • Nejvýdělečnější hračkářskou firmou světa je právě dánské Lego. V přepočtu vychází levněji než u nás.
 • Lékořice je oblíbenou severskou pochoutkou. V obchodech najdete její obrovský výběr.
 • Mezi nejznámější osobnosti této země patří: astronom Tycho Brahe, pohádkář Hans Christian Andersen, skladatel Carl Nielsen nebo Lars Ulrich bubeník kapely Metallica.
 • My sice máme rčení, že pije jak Dán, ale v Dánsku se říká, že pije jako Švéd, což říkají i Němci a Francouzi zase jak Polák. Tak pak si vyberte.
 • Nejvyšším přírodním bodem Dánska je Møllehøj s nadmořskou výškou 170,86 m. Myslím, že je to celkem příjemná výzva na příští rok.

Pár tipů

 • Pokud jste milovníci kávy, obzvláště espressa, raději si s sebou vezměte malý kávovar, moka konvičku nebo něco, v čem si ho budete moci připravit. Nejvíce se zde totiž pije překapávaná káva. Podobně to platí i pro milovníky čaje, kdy můžete být jejich výběrem v obchodech zklamaní.
 • Zajeďte si do nejstaršího městečka Dánska Ribe, kde najdete památník Dagmar Dánské neboli Markéty Přemyslovny, což byla česká princezna, dcera krále Přemysla Otakara I., která se vdala za dánského krále Valdemara II.
 • Vydejte se po stopách Vikingů a navštivte např. vikingskou vesničku Bork Vikingehavn a dejte si v ní výborné dánské pivo. Na naše je to drahé, ale stojí to za to.
 • Dálnice nejsou obsypané čerpacími stanicemi jako jsme zvyklí v Čechách. Pokud potřebujete natankovat nepanikařte a sjeďte do libovolného menšího městečka. Jsou v nich malé čerpací stanice, kde nejdříve přiložíte kartu a peníze vám budou podle množství strženy (to samé jsme zažili i v Belgii).
 • I když moře nebude na koupání, můžete sledovat z velkých písečných dun západ slunce, projít se do přístavu nebo po pláži a nasbírat si kamínky (mušle tu příliš nejsou).
 • V Dánsku na kopec nenarazíte. Půjčte si kolo a pěkně se projeďte.

Samozřejmě, že vegetit můžete kdekoli jinde. Dánsko je relativně blízko a nikdy jsem na severu Evropy nebyla. U mě jde o dovolené především o to změnit prostředí, poznat něco jiného a moře doma nemáme, i když to není to teplé, za kterým o velkých prázdninách všichni cestují. Někdy stačí jen změnit vzduch, přijít na jiné myšlenky a hned je vám líp než celý život sedět ve věčně nespokojeném hobitíně. Jinde to jde v klidu a líp, Dánsko je toho důkazem. Rádi se sem na jaře vrátíme.