Chytrolíni

04.12.2023

Musím vás dopředu upozornit, že dnešní článek může být někým vnímán jako poněkud hrubý a urážlivý. Uznávám, je to docela silná káva. V případě, že máte podobné zkušenosti jako já nebo životní nadhled, věřím, že vás dnešní čtení snad neodradí.

Přestože společně s leností považuji hloupost za jednu z nejtypičtějších lidských vlastností, dovolila jsem si rozřadit lidi nevalného rozumu nebo inteligence či hloupého chování do následujících kategorií. Přiznávám, že v něčem jsem se sama poznala, ačkoli velkou inspiraci jsem čerpala ze svého okolí.

Prosťáček - člověk obdařen nepříliš vysokým intelektem, srdce má však na pravém místě.

Slepice - žena podobná prosťáčku, ale vůbec nic pravého na ní nehledejte od vlasů, nehtů, řas až po rozum. Pokud příliš nedrbe, bývá neškodná. Jako správná slepice si ale téměř vždy něco k sezobnutí najde.

Institucionální hňup - člověk, kterému se snižuje IQ zároveň se vstupem na úřad, do nemocnice nebo jiné instituce, viz článek Institucionální hňup.

Naivka - taková ta mladá trubka. Je naděje, že věkem se z toho dostane. Pokud ne, stává se obětí vyčůránků nebo tvoří pár s automekániky a kámoší se slepicemi.

Automekánik repráky hýr - machírek, který svému počínání dává grády tím, že si myslí, jak není chytrý.

Tatar - dítě v pubertě, které má telecí léta, hovězí nápady a dočasně mluví jakoby jiným jazykem než vy. Skoro vždy ho to přejde s léty.

Neprakta - osoba šikovná jako prase v nádobí a to bez ohledu na věk nebo vzdělání. Pokud mu něco říkáte, poprvé vás nevnímá, podruhé nepochopí a potřetí to udělá přesně naopak. Polije se než se napije, vystojí několikrát špatnou frontu, sedne si na čerstvě natřenou lavičku a večer si pustí své oblíbené hrdiny Pata a Mata.

Ignorant - nepoučitelná osoba, která na co sáhne, to pokazí. Když jí na to upozorníte, vesele mávne rukou s tím, že nikdo není neomylný a bez výčitek všechno kazí dál. Myslí si, že jste se asi jen blbě vyspal, proto mu něco říkáte a vlastně za nic nemůže.

Blboun nejapný - jedná se o kategorii blbů, kteří mají na rozdíl od ignorantů sebereflexi a jsou natolik soudní, že nepřeceňují své (ne)schopnosti vědomi si svých limitů. 

Vyčůránek - blbý je jen když se mu to hodí, umí šikovně parazitovat na ostatních. Je příliš líný na to, dělat něco samostatně, takže nedělá nic, přičemž od něj nikdo nic nečeká, což mu vyhovuje. Alespoň ostatní ohromí tím, když už se mu vzácně něco povede.

Starosta z Teletic - nebezpečí těchto chytráků tkví v tom, že mohou na první pohled působit dojmem člověka, který je celkem schopný, ale posléze zjistíte, že má jen povrchně převzaté informace a naučené teorie jak co říkat a dělat, ale sám nic nevymyslí. Kousnul do jablka a myslí si, že snědl celý sad.

Mistr výmluv - naprostý přeborník ve vymýšlení důvodů, proč za nic, co se stalo špatně nemohou. Od dětsky vyznívajících trapných výmluv zakrývající jejich neschopnost až po docela promyšlené lži, které vždy vrhnou stín na někoho jiného, jenom ne na ně.

Buran - omezenec, který kouká spatra na lidi žijící ve městě. Bydlí v bytovce, všude dojíždí autem a mluví o spojení s přírodou. Všichni, kdo to v životě někam dotáhli jsou podle něj konzumní idioti.

Tupoun - jsou to poněkud tvrdohlaví tvorové, které na rozdíl od starostů z Teletic poznáte na první dobrou, často i podle smíchu, chůze nebo pohybů. Pro učitele jsou buď noční můrou, nebo velkou výzvou, jelikož na učení jsou opravdu tvrdý materiál. Při vysvětlování nějakých informací můžete spatřit nad jejich hlavou opici třískající do činelů nebo osla hrající na banjo. Opravdu těžké případy mají v hlavě celý orchestr.

Hulvát - osoba hloupá spíš sociálně, protože se neumí chovat mezi lidmi. Může to být vzdělaný expert v nějakém oboru. Je pro něj i pro ostatní lepší, když pracuje stranou od lidí. Často je arogantní a dává všem okolo najevo svou nadřazenost.

Zabedněnec - člověk, který nemá otevřenou mysl. Pokud je o něčem přesvědčen není síla, která by to změnila navzdory tomu, že vaše argumenty jsou sebelogičtější. Pravdu má jen on a nikdo jiný. Na vše má názor, obvykle debilní.

(Ne)debil – často to může být zaměstnanec, který není schopen samostatně vykonávat svou práci. Každou chvíli tedy chodí za ostatními, na něco se ptá a vyžaduje pomoc. V případě, že mu něco polopaticky sdělíte, dotčeně na vás vyjede, že není debil, aby vás v příštích minutách přesvědčil o přesném opaku.

Primitiv - velice nebezpečná osoba, pro kterou je slušnost slabost. Myslí si, že když na vás řve a pošle vás někam, kde slunce nesvítí, je drsňák největší a nandal vám to. Přitom vy si soucitně myslíte, ať se vrátí na strom. Může se chovat arogantně podobně jako hulvát, ale bohužel je skutečně vymaštěný jak pekáč na buchty. Často je se svou omezeností konfrontován, a proto má pocit, že z něho neustále někdo dělá pitomce. To ho až agresuje, protože ve skrytu duše tuší, že je hloupý jak daleko vidí a ještě kousek za roh. Ne nadarmo se říká, že ptáka poznáš po peří, vlka po srsti a člověka po řeči, protože když tato osoba začne mluvit, je to horší než kanál.

Exkluzivní blb - naprosto předčí vaše dosavadní představy o tom, co je a co není možné. Popírá zákony fyziky napříč časem a prostorem.

Certifikovaný idiot - tak sem si můžete dát všechny možné i těžko uvěřitelné kombinace výše uvedených. Je to zkrátka Univerzální expert všech známých i neznámých úrovní.

Mohla bych zde zevrubně popsat různé kategorie hňupů a trotlů, ale to by tento text nebral konce, protože jejich škála je podobně jako vesmír nekonečná...